dureri ale ochilor la miscarea globului ocular

09-01-2012
muntean aurica
Nu este medic/terapeut
muntean aurica
BUNA ZIUA! Ma numesc Aurica, am 54 ani si as dori sa ma ajutati daca se poate in urmatoarea problema de sanatate.De 9 luni de zile acuz dureri mari de ochi la miscarea globului ocular stinga-dreapta sau sus jos.Aceste dureri nu mi-au afectat vederea in schimb ma deranjeaza calculatorul si lumina.Mentionez ca mi-a facut toate investigatiile oftamologice (ecograf, fund de ochi etc)fara a-mi gasi un diagnostic pentru ochi.Am fost indrumata la neurologie.Acolo mi-au gasit carotida stinga mult ingustata si mi-au dat tratament cu trombostop aspirina si vasonit.Acest tratament nu a avut nici un efect mai bun asupra ochilor dinpotriva simteam mai accentuat durerea si mi s-a extins la ambi ochi (la inceput m-a durut numai dreptul)Apoi m-am dus din nou la oftamolog care mi-a prescris un antibiotic si un antiinflamator sub forma de picuri.In perioada de administrare a acestor picuri m-am simtit foarte bine, nu ma maidurea ochii de loc.Dupa incetarea tratamentului au revenit durerile, care persista zilnic
de intensitati diferite, care le mai diminuez ba cu algocalmin ba cu ibubrofen.Va rog mult sa-mi sugerati ce investigatii sau tratamente as putea face pt.a indeparta acesta mare durere.Va multumesc anticipat !
Cu mult respect pt.echipa ROmedici!
3 comentarii
0
10-01-2012, ora 23:46
alinnush82
Nu este medic/terapeut
alinnush82
sa nu fie un viciu de refractie
0
22-12-2013, ora 20:01
vitros
Nu este medic/terapeut
vitros
buna seara am si eu o problema la ochi si nu sti ce sa fac ma doare ochiul insusi adica tot rotundul acela vad la distanta vad aproape dar cand incepe si ma dor ochii mi se tulbura vederea simt ca nu mai pot tine ochi deschisi si atunci sunt nevoit sa dorm putin sa isi revina mai am senzatie de nisip in ochi si ma doare si fruntea. Spunetimi si mie va rog frumos ce pot face va multumesc
0
10-01-2014, ora 18:41
vitros
Nu este medic/terapeut
vitros
adica ce inseamna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •