dureri cand fac treaba mare.

07-01-2012
cristina1991
Nu este medic/terapeut
cristina1991
buna seara am si eu o problema cand fac treaba mare ma doare foarte tare, simt ca ma apasa ceva inauntru, va rog sa_mi spuneti si mie ce sa fac incotro sa ma duc.va multumesc.o seara buna.
1 comentarii
0
08-01-2012, ora 13:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca esti constipata in general, incearca intai sa mananci cateva zile (3-4) numai hrana lichida sau semilichida.
De ex - supa de radacinoase pasata, fara ceapa ca irita colonul : 1 morcov mic, telina, pastarnac, patrunjel, doar 1 cartof mic (ca baloneaza)
Cand s-au fiert, inchizi focul si pui putin patrunjel tocat si o lingura de ulei de masline extravirgin (e de preferat daca ai) sau ulei normal.
Nu fierbi cu uleiul si ar fi bine sa nu pui sare - radacinile acestea au un gust placut, usor condimentat.
Daca totusi pui, tot la sfarsit se pune si sarea, nu fierbi cu ea, deoarece se fac anumite reactii.
Dupa ce s-a racorit, pasezi radacinile si adaugi din zeama in care au fiert, pana la consistenta unei smantane foarte lichide, sau vezi si tu cat de lichida iti place.
Nu manca paine proaspata ca te constipa, usuc-o in cuptor taiata felii sau cubulete, fara sa o prajesti.
Nu manca ceapa, usturoi, varza, fasole. Chiar si laptele sa te constipe sau sa faca gaze.
Mananca banane, branza proaspata slaba, nu manca sarat.
Fara condimente si fara mezeluri prajeli sau carne tocata. Tine putin regim un timp ca prea s-a iritat colonul.
Cand stai acasa, poti lua o lingura de ulei de masline si bei apoi cu inghitituri mici - jumatate de pahar cu apa calduta.
Asta ajuta sa ai scaun mai usor si mai des.
Daca mananci un timp mancare semi lichida, nu mai esti constipata si ar trebui sa nu te mai doara cand ai scaun.
Daca totusi ai probleme, mergi la un dr Gastroenterolog, poate ai hemoroizi sau poate trebuie sa faci o colonoscopie.
Tot doctorul gastroenterolog o sa iti spuna si ce dieta sa urmezi, in functie de ce problema iti va gasi ca ai.
Poate ai o bila lenesa si din cauza aceasta sa ai probleme de acest gen.
Vezi ce culoare are scaunul, daca este intreg sau sub forma de bilute...(ca la oaie), ca sa ii spui doctorului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.