Dureri de abdomen

19-03-2012
renata17
Nu este medic/terapeut
renata17
Buna ziua.

De mai bine de o saptamana am dureri in partea dreapta a abdomenului.
Mentionez ca duminica trecuta mi-a venit si ciclul, si m-am gandit ca durerile provin de acolo, insa durerile persista chiar daca mi-a trecut deja de cateva zile. Prima data a inceput sa ma doara chiar sub burta, nici nu pot spune ca e durere, sunt intepaturi sacaitoare, apoi m-a durut putin si in zona buricului si in spate. Lucrez intrun magazin si este foarte frig acolo, iar in a 2-a zi de ciclu am ridicat si niste greutati, se poate sa fie ceva din aceasta cauza?
Cateva seri am facut bai fierbinti, cu musetel, si parca s-au ameliorat simptomele, insa tot persista. Banuiesc, ca in cazul in care as fi avut apendicita, pana acum mi se declansa. Astept un sfat de la dumneavoastra. Va multumesc!
4 comentarii
0
19-03-2012, ora 16:23
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poate sa dureze ceva timp pana sa stii exact daca ai apendicita.
Dar un medic isi poate da seama la un control. mai poate fi si o hernie, mai ales ca te-a durut in zona buricului.
Nu ridica greutati si mergi la medic cat mai curand. La un set de analize, daca ai apendicita, se va vedea. Apare ca ai infectie mare in corp.
Nu risca si mergi la medic.
Vezi ca mai poate fi si o infectie vaginala sau o anexita, mai ales ca ai stat in frig. Frigul este un factor agravant in orice infectie.
Poti verifica facand o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pregatirea pentru recoltare - nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de analiza si sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile - ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
In functie de ce iese, partenerul va trebui sa faca si el tratament, altfel te reinfectezi.
Cam pe toate astea trebuie sa le ai in vedere.
Multa sanatate!
0
19-03-2012, ora 16:30
renata17
Nu este medic/terapeut
renata17
Va multumesc pentru raspuns.
Desi mi-este ingrozitor de frica sa apelez la un medic, se pare ca va trebui sa imi iau inima in dinti si sa imi fac o programare. Medicul de familie ma va indruma cu sigutanta.
0
19-03-2012, ora 18:37
renata17
Nu este medic/terapeut
renata17
Am uitat sa mentionez ca saptamana trecuta mi-am cumparat si o bicicleta medicinala, si am pedalat cate o ora zilnic. se poate sa fie si febra musculara?
0
22-03-2012, ora 13:13
coolgirlemi
Nu este medic/terapeut
coolgirlemi
AI FOST LA MEDIC? ai aflat de la ce sunt intepaturile? si eu am intepaturi in tot abdomenul iar acum in ultimul timp am o durere in partea dreapta mai ales o resimt in timpul actului sexual. Nu ma doare extrem de tare asa doar daca apas in zona simt ca o inflamatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •