dureri in gat si febra foarte mare

29-07-2010
mariana.elena
Nu este medic/terapeut
mariana.elena
Am un baiat care are 20 de ani. a acuzat dureri la inghitire de cateva zile si i-am dat cate un paracetamol si strepsils. asta noapte insa a facut foarte mare febra care nu pare sa fi cedat prea mult la fervex si algocalmin. Va rog sa imi spuneti ce schema de tratament as putea urma...
Va multumesc!
5 comentarii
0
29-07-2010, ora 10:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa fie vazut de ORl..
poate fi o simpla amigdalita
dar poate fi si un inceput de flegmon periamigdallian.
0
29-07-2010, ora 10:44
mariana.elena
Nu este medic/terapeut
mariana.elena
Va multumesc pentru raspuns. insa ca orice baiat adolescent, nu poate fi convins sa mearga la medic. credeti ca pot sa ii dau un tratament totusi care sa ii linisteasca durerile la inghitire si febra?
Multumesc
0
26-10-2010, ora 19:57
vio_3010
Nu este medic/terapeut
vio_3010
Buna seara.Am o fetita de 13 ani si se plinge ca o doare gitu si are febra mare 38, 9, iam dat sai scada febra si fara nici un rezultat, am fost cu ea la medicu de familie si mia zis ca nu are nimica si mia dat sai dau cataflam 2 zile si daca ii scade febra atunci o sa fie bine, dupa ai la doua zile iarasi o facut febra si nu stiu de la ce ?medicu mia zis ca poate are sinusita si nu stiu ce sa mai cred, as dori un sfat daca ma puteti ajuta si pe mine.Cu stima si mult respect vio_3010
0
26-10-2010, ora 23:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt foarte curios..
de ce medicul de familie cand NU stie ce are copilul.. NU va trimite la un medic ORL ?????????????
variante
1. poate fi o viroza rezpiratorie ( febra, dureri in gat, secretii nazale.. fara sa se vada ceva deosebit in gat, doar putin rosu.. in acest caz.. antiinflamatoare ( paracetamol sinus + multe lichide de baut + tantum verde de supt)
2. O amigdalita acuta ( ne vazuta de med. de familie)
claritromicina, gargara, lichide de baut. tantum verde de supt
3. Poate fi o inflamatie a hipofaringelui sau a epiglotei.. si asta se vede numai la n consult ORL
asa ca maine dimineta la ORL.. urgent
0
27-10-2010, ora 16:45
vio_3010
Nu este medic/terapeut
vio_3010
Buna ziua.Va multumesc mult de tot pentru sfatul dat.Cu stima si mult respect vio_3010
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •