Dureri picioare si parestezii degete picioare

06-12-2018
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
buna ziua,

in 2014, respectiv 2015, am facut 2 operatii pe coloana(diagnostic stenoza lombara severa pe mai multe etaje) una clasica(l1/l2) si cealalta minim invaziva(l3/l4, l4/l5) in speranta ca voi termina calvarul durerilor pe picioare(calcaie).
dupa ceva timp, nu numai ca n-am scapat de aceste dureri dar au aparut si alte simptome gen amorteli degete de la picioare+senzatia de umflare a talpilor si degetelor.
am facut diverse investigatii, analize sange(inclusiv de cele speciale), eco-doppler arterial+venos picioare, EMG.
totul ok,. mai putin la EMG, unde cica as avea o polineuropatie bilaterala in forma incipienta la nivelul peronelial.Urmez tratament cu Thiossen de 3 luni dar...NIMIC !
doctora care mi-a facut eco-doppler-ul, in schimb, mi-a spus ca dupa parerea ei simptomatologia mea se trage tot de la nervii spinali dar nu cei motori ci mai degraba cei senzitivi, care-s pensati si-mi da acele furnicaturi, parestezii si senzatia de umflare a talpilor.
eu unul sincer nu mai stiu ce sa fac,...sincer va rog daca mi-ati recomanda cate ceva, v-as fi recunoscator.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.