dureri puternice de rinichi

16-04-2010
alexa4
Nu este medic/terapeut
alexa4
am nevoie si eu de o parere, am o durere foarte puternica la spate in zona lombara ca si cum m-ar arde in interior, am facut vreo 3 saptamani febra 38 aproape 40, am stari de varsaturi, dureri de cap, urinari cu un pic de sange, urinari dese, si urina devenise de culoare aproape porocaliu spre maro, oboseala, dureri de picioare in special de piciorul stang, seara am durerile mult mai mari cand vreau sa ma odihnesc, am mers la medici si prima data mi-au spus ca am o infectie la rinichiul stang dar dupa 5 zile de tratament durerile si febra au fost mult mai puternice, am mers din nou la doctor si dupa o ecogarfie si niste analize la sange si urina mi s-a spus ca am rinichiul stang inflamat si mi s-au gasit ceva bacterii in urina dar au spus ca nu sunt asa ingrijoratoare mi s-a dat tratament cu antibiotice timp de 5 zile si dupa incheierea tratamentului nu exista nici o ameliorare, multumesc anticipat
4 comentarii
0
16-04-2010, ora 21:12
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
ca te bazezi pe fortificarea propriei imunitati sau iei antibiotic, infectiile tractului urinar trebuie tratate EFICIENT DIN PRIMA FAZA. Daca deja a urcat la rinichi, nu conteaza, bine ca de acum incolo vei fi stapan pe situatie.
Rinichiul pielonefritic inseamna sa nu mai poti sta la frig, nu poti face excese, sa te inflamezi din orice efort de adaptare la stres, chiar daca ai inca capacitate de filtrare.

Deci elimini factorii care cresc nivelul de cortizol -rol imunosupresor (stresul, dulciurile), mananci regulat, elimini junk foodul.
Foarte important sa previi disbioza cauzata de antibiotic, deci merge un probiotic care sa contina o diversitate de microorganisme : bifidus pt colon, lactobacilus pt intestinul subtire.
De exemplu ecoflorina + enterolactis duo (nu buvabil).

Mai vezi si aici cat de importanta este glutamina pt imunitate si starea psihica.
http://forum.romedic.ro/prod/SEROTONIN%C4%82, _DOPAMIN%C4%82_%C5%9EI_NORADRENALIN%C4%82_-tratarea_depresiei..._022119.html/4

Scriu toate astea fiindca am probleme cu rinichii, sunt baza existentei. fiecarei zi cu infectie, inseamnind scaderea treptata a capacitatiii de filtrare, respectiv a clearanceului la creatinina.

Altfel, ne asteapta dializa :(
0
16-04-2010, ora 22:02
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
O varianta de tratament fara antibiotic

Mananci 3 mese /zi, cu satisfacerea necesarului caloric, si aigurarea unui aport proteic mediu de 0.7g/kg-corp.
Prima masa la ora 7 dim, ultima la 6 seara. La 10 seara iei 3g glutamina apoi te culci.

Dimineata ai o sesiune de 50 min efort moderat. Inainte de mese folosesti probioticele de care am vorbit.
ceaiuri antibacteriene cu efect slab sau moderat : ghimpe, fenicul, mesteacan.
Din cand in cand poti folosi Urinal (daca nu ai ulcer, gastrita)1-2 /zi, in special inainte de somn, sa previna aderenta bacteriilor pe peretii vezicii. efectul este cam de 4 ore pt o capsula.

trebuie sa existe diureza vreo 2.5 l/zi, altfel stocarea urinii creste bacteriuria.
Temporar elimini din alimentatie painea, definitiv cola, fainoasele, prod de patiserie fara fibre, reduci carnea.
Te poti folosi de un remediu alcalin cum este argila, combate efectul acidifiant al proteinelor sii glutaminei, dar atat de necesare intr-o astfel de situatie.

iata si o varianta de tabel alcalin acid
http://www.rense.com/1.mpicons/acidalka.htm
-
Evident ca cifrele sunt aproximative, culturistii iau cate 10-15 g/zi glutamina. Dar daca nu faci performanta + ca nu ai precizat varsta si greutatea am ales niste valori mai prudente.

Tratamentul cu antibiotic este ales pt prostimea care umple cu sutele holurile spitalelor. Ce om ar mai putea tine in ziua de azi un regim care sa-i valorifice imensele posibilitati cu care l-a inzestrat natura?
Ce doctor l-ar mai putea tine sub observatie, daca toti au deja pe lista "turme" intregi de pacienti care se indoapa zilnic cu popcorn in fata TV-ului ori stau nedezlipiti de computer?
0
17-04-2010, ora 10:26
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Am uitat sa mentionez ca pentru a controla procesul inflamator trebuie sa controlezi proportia intre omega 6 si omega 3. Asociat sunt necesare seleniu +vit E+C+ zinc, adica o alimentatie diversificata sau suplimente.
Aportul sodiu trebuie redus la maximum sau eliminat, astfel scade calciul pierdut prin urina si simultan scazind cortizolul - un hormon foarte pacatos.

Doar daca ai incredere poti aplica un astfel de tratament, altminteri frica va genera mai mult cortizol.
Iar medicii vor spune: vezi, daca nu ai aplicat tratamentul recomandat... uite unde ai ajuns.

Partea a doua ca probabil nu ai spus tot si probabil ai litiaza ca altfel nu ai fi eliminat sange.
0
02-11-2018, ora 09:13
Cosix2018
Nu este medic/terapeut
Cosix2018
Și eu cred ca tot litiaza ai avut. Poate ne scri sa știm pana la urma ce ai rezolvat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •