E adevarat ca mierea de albine da la copii botulism?

20-03-2009
dear
Nu este medic/terapeut
dear
am si eu o intrebare. am gasit aici pe forum cum o mamica intreba ce indulcitori sa foloseasca pentru copilul ei. despre mierea de albine spunea ca poate sa dea botulism? e adevarat?
eu stiam ca nu se da miere la copii decit dupa virsta de un an pentru ca nu sti daca sunt alergici la produsele apicole...
cine ma poate ajuta cu un raspuns rog sa o faca! multumesc!
3 comentarii
0
21-03-2009, ora 16:34
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, pentru ca in miere pot exista spori de Clostridium botulinum si care la copiii sub 1 an, care au tubul digestiv imatur si nu-i pot distruge, pot produce si botulism; se pare ca exista si o miere sterilizata, nu stiu daca pe piata din Romania este;numai bine
0
21-03-2009, ora 16:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, pentru ca in miere pot exista spori de Clostridium botulinum si care la copiii sub 1 an, care au tubul digestiv imatur si nu-i pot distruge, pot produce si botulism; se pare ca exista si o miere sterilizata, nu stiu daca pe piata din Romania este;numai bine
0
21-03-2009, ora 16:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, pentru ca in miere pot exista spori de Clostridium botulinum si care la copiii sub 1 an, care au tubul digestiv imatur si nu-i pot distruge, pot produce si botulism; se pare ca exista si o miere sterilizata, nu stiu daca pe piata din Romania este;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miere si frumusete
  • Evaluarea copilului de 1 an
  • Evaluarea copilului de 18 luni
  • Evaluarea copilului de 3 ani
  • MIT: Mierea este mai sănătoasă decât zahărul
  • Mierea de albine - tipuri, beneficii, recomandări
  • E ok să pui miere de albine în băuturile fierbinți?
  • Mierea îmbunătățește sănătatea cardiacă și metabolică
  • Remediul antic Oxymel (oțet cu miere de albine) în tratamentul modern al rănilor
  •