E nevoie de implant?

29-05-2023
Ad3
Nu este medic/terapeut
Ad3
Buna. Am aparat dentar fix de 7 luni si in 4 luni il voi da jos. De asemenea, am si doua masele lipsa (una stanga sus, alta dreapta jos). Doctorul mi-a spus ca este obligatoriu sa imi pun 2 implanturi ca sa astup golurile, altfel dintii vor migra si muscatura nu va fi perfecta. Cele doua implanturi costa cat aparatul dentar si ma gandesc daca este neaparat nevoie de aceasta interventie sau dupa ce imi dau jos aparatul voi putea avea dantura de la momentul acela fara niciun risc?
Multumesc anticipat!
2 comentarii
1
09-06-2023, ora 22:35
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Buna ziua,

atunci când sunt unul sau mai mulți dinți lipsă, există anumite consecințe pe termen lung asupra sănătății orale. Golurile lasate de dinți pot permite migrarea celorlalți dinți în spațiul liber, perturbând alinierea și mușcătura corectă. Aceasta poate crea probleme de aliniere, retenție alimentară, disfuncții ale articulației temporo-mandibulare și poate afecta aspectul estetic al zâmbetului.

Implanturile dentare sunt considerate o soluție eficientă pentru a înlocui dinții lipsă. Ele sunt ancorate în osul maxilar sau mandibular și sunt concepute pentru a imita rădăcinile dentare naturale. Prin intermediul implanturilor, coroanele dentare pot fi atașate, oferind o restaurare permanentă și stabilă a zonelor lipsă.

În cazul în care nu doriți să faceți implanturi dentare, medicul dvs. vă poate sugera alternative, cum ar fi punțile dentare sau proteze parțiale, pentru a înlocui dinții lipsă.

O altă alternativă ar fi să purtați gutiere, care să mențină spațiile unde nu sunt dinți, până când puteți avea coroane pe viitoare implante.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs. sau apropiaților dvs., pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună din 2007

.
0
13-06-2023, ora 19:30
Ad3
Nu este medic/terapeut
Ad3
Va multumesc mult pentru raspuns! Am mers mai departe cu procedura.

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Ce soluții există pentru dinții lipsă?
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •