e normal dupa ce iti aplica pivotul sa doara ingrozitor?

21-02-2011
ramonsitta
Nu este medic/terapeut
ramonsitta
acum 5 zile mi sa implantat pivotul, primele 2 zile nu ma durut nimic, dar a 3 a zi nu mai puteam sa mananc de durere nu mai pot sa musc s-au s apasas cu degetul pe pivotca ma sfasie durerea..am luat tot felul de pastile de durere dar efectul lor nu dureaz mai mult de 2-3 ore si apoi incepe chinul...Este normal??? Ce trebuie sa fac????...(nervul cica la scos, obturatia a facut-o) Ce ramane de facut? Ast raspuns va rog.Cu multa stima.Ramona
6 comentarii
0
21-02-2011, ora 09:14
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
buna, nu, nu este normal sa te doara daca tratamentul a fost facut corect.eu am foarte multi pivoti in gura, dar pana sa fie fixati am stat si 3 saptamani cu tratament si este bine, fata de posibilitatile pe care le aveam...cioate efectiv.trebuie foarte multa rabdare pentru ca rezultatele sa fie pe masura! In continuare trebuie sa colaborezi cu medicul iti doresc sanatate si succes!
0
21-02-2011, ora 11:33
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Daca durerea este atat de mare...S-AR PUTEA sa fie vorba de o fractura. Cel mai bine ar fi sa va faceti o programare la medicul respectiv si sa se constate cauza.
0
22-02-2011, ora 23:51
ramonsitta
Nu este medic/terapeut
ramonsitta
Am ajuns astazi la dentist, ma trimis sa fac radiografie la dinte si a zis ca e totul bine, doar ca a depasit pasta cu 1 mm ceea ce nu ar trebui sa creeze probleme, ca maseaua s-ar putea sa fie cauza faptului ca ma doare pivotul si m-am umflat la masea si ca cel mai bn.ar fii sa o scoata, dar tot ma doare pivotul si tot umflata sunt;mi sa prescris sa iau augumentin timp de 5 zile, iar vineri sunt programata sa imi scoata maseaua...Intrebarea mea este..Chiar e maseaua de vina s-au faptul ca a depasit cu pasta de 1 mm.Multumesc
0
23-02-2011, ora 00:20
ramonsitta
Nu este medic/terapeut
ramonsitta
Am facut recent o obturatie de canal la un premolar si din nefericire a fost "cu depasire cu 1 mm a spus dentisul ceea ce nu e nmk grav
0
23-02-2011, ora 00:20
ramonsitta
Nu este medic/terapeut
ramonsitta
Asa este, repet ma doare foarte rau si e umflat
0
23-02-2011, ora 09:06
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
da...daca e ste depasire de 1 mm, atunci doare si ar trebui sa luati si un antiinflamator gen solfadeina sau nurofen.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de dinți
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •