e probabil ca medicul sa uite un ciob de sticla in mana?

27-11-2009
sim0na
Nu este medic/terapeut
sim0na
problema este astfel:acum aproximativ 2 ani mi-a cazut un geam peste mana am fost internata 2 saptamani si am fost operata, astfel medicul "curatandu-mi mana de cioburi" insa nu mi s-a facut nici o radiografie inainte de operatie!acum 2 zile am simtit ceva tare in zona operatiei iar cand apas in acea zona ma doare iar asta se intampla numai intr-un loc, si simt ceva, am mai auzit ca ciobul nu face infectie, as dori sa stiu daca este posibil sa-mi fi ramas cioburi de atunci.Intrebarile in legatura cu problema mea sunt:radiografiile ar arata prezenta unui ciob?! daca in cazul in care ar fii un ciob acolo ar trebui desfacuta operatia?! Va multumesc anticipat si astept un raspuns inainte sa imi fac radiografie!!
1 comentarii
0
28-11-2009, ora 15:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Radiografia deceleaza prezenta cioburilor numai in cazul in care sunt "radio-transparente", in rest pot exista doar semne secundare, indirecte ale prezentei unui corp strain (ciob de sticla).
Consultati chirurgul plastician care v-a operat, uneori este necesara o a doua operatie (este extrem de greu de inlaturat orice urma de ciob de sticla, fara a efectua incizii si disectii largi ale tesuturilor, care pot lasa cicatrici retractile etc).
Prin urmare, consultati din nou chirurgul specilist in Chirurgie Plstica-Reparatorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul