eczematide pitiriaziforme de mai bine de un an

12-01-2009
ammyna
Nu este medic/terapeut
ammyna
Sufar de eczematide pitiriaziforme de mai mult de un an. Anul trecut mi-au aparut doar doua pete pe mana stanga, initial inconjurate de scuama, care mai apoi au devenit albe. Medicul de atunci mi-a prescris un unguent, care nu si-a facut efectul si niste vitamine si minerale si daca ma uit foarte atent, inca le zaresc mai deschise decat restul pielii. De cateva luni insa, au aparut doua pete la fel pe picioare si una pe gat, care se vedea vrand-nevrand.In urma vizitei la medicul dermatolog am aflat denumirea lor si cauza: stafilococul auriu din nas si gat, pentru care am facut tratament cu antibiotice 10 zile.Sunt foarte speriata deoarece constat ca pe zi ce trece am tot mai multe astfel de pete albe(care spre deosebire de celelalte 3, nu au scuama si nu ma mananca. De o luna si ceva aplic de 2 ori pe zi o alta crema (Advantan), dar singura pata care abia se intrezareste este cea de pe gat, restul persista si parca sunt tot mai multe si mai albe.Va rog, recomandati-mi un tratament care sa dea rezultate si dati-mi niste sfaturi, pentru ca incep sa ma complexeze.
Va multumesc anticipat si va doresc tot binele!
3 comentarii
0
12-01-2009, ora 18:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Apelati si la alte pareri!
0
02-10-2009, ora 15:44
pya-petrutza
Nu este medic/terapeut
pya-petrutza
Exercitiile fizice sunt permise in cazul eczematidelor?
0
06-10-2009, ora 21:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, numai ca vor produce usoare mancarimi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: