Efectul dozarii insulinei

03-08-2018
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
Buna ziua!Spuneti-mi, va rog, in cazul insulinei intermediare (nefiind in combinatie cu alt tip de insulina)atunci cand se creste doza actiunea ei este:
1-creste durata de timp
2-creste durata de timp si scade mai mult glicemia in momentul de varf
3- scade mai mult glicemia in momentul de varf
Cum se manifesta in acest caz?Sau explicati-mi daca mai e ceva de adaugat, va rog.
Multumesc!
3 comentarii
0
06-08-2018, ora 04:35
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
Nimeni? :(
0
24-10-2018, ora 18:37
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nimeni, dupa cum vezi specialitii se uita dupa plic si cum nu ai plicu gata nu se scrie nimic.

Eu nu sunt medic de diabet dar am citit atat de mult despre diabet incat as lua la palme orice indivd care se pretinde ca trateaza diabetul cu insulina oricand.
De fapt cuvantul trateza este o expresie de satana care va prelungeste agonia si boala numita diabet.

A trata diabetul cu insulina este ca si cum ai vrea sa stingi focul turnand si mai multe benzina/lemen pe foc.
Cu cat iei mai mult timp insulina cu atat o sa ai nevoi de si mai multa insulina.

Solutia este sa nu ai nevoi de insulina.
Insulina este critica, ne trebuie cand avem mult zahar in sange (cand mancam si bem ca niste porci mult si prost).
Ca sa nu ai nevoie de insulina trebuie mancat putin (mai rar) si bun (mancare cu indice glycemic mic - legume si grasimi bune)
Corpul diabetic nu mai are capaciatea de a arde grasimi, pentru ca a fost invatat sa arada numai zahar periade lungi de timp (decade).
Insulina mare in sange provoaca un dezastru in sanatate, blocheaza foarte multe grupe de hormoni care nu se mai activeaza cand avem insulina multa.
Unul din acesti hormoni este glucagonul care este hormnul de ars grasime.
Asa se explica de ce cei mai multi diabetic sunt grasi ca niste baloane.
De fiecare data cand bagagam ceva in gura, insulina creste, pancreasule este fortat sa faca insulina.
De asta postul, pauzele de mancare reduc insulina si regenereaza pancreasul.
Trebuie spart ciclul mancatului mult, des si prost. Cau cat o sa mancati mai rar, mai bun o sa aveti nevoie de insulina mai putina.
Se poate ajunge la vindecarea diabetuli. Am colegi care au scapat de el, prin limitatea mancarii si schimbarea dietei.
Sunt carti scrise de doctori adevarati pe tema asta dar nu stunt promovate pentru ca nu creaza bani si profit pentru hotii profesionisti (farmacii, alimantare care vand zahar cu lopata, halate albe cu buzunare mari).

Scapa de diabet, informeazate si schimba-ti obiceiurile alimentare proaste.
Sau acepta sa fii un dobitoc in latz tot restul vietii.
0
24-10-2018, ora 18:41
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Daca ai access la internet te pot directiona sa vezi filme scurte despre diabet cu se trateaza (elimina) dar trebui sa sti sa folosesti Youtube, sa pui traducere in limba roamana.
Daca ai email da un mesaj si pot sa-ti trimit gratis carti in engeza care iti vor explica cum sa scapi de diabet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Administrarea insulinei prin intermediul unei pastile
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • FDA a aprobat primul „pancreas artificial” din lume
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Implantarea de celule pancreatice ar putea favoriza tratamentul diabetului
  • Au fost identificate 4 virusuri care pot produce hormoni cu activitate asemănătoare insulinei la oameni
  • Administrarea insulinei la copil și adult
  •