Embolizare uterina

28-09-2018
nicraioveanu
Nu este medic/terapeut
nicraioveanu
Pe 16 iulie 2018 am suferit o embolizare uterina. M-am gandit ca experienta mea poate fi de folos multor femei si de aceea am ales sa postez experienta mea pe acest forum. In ianuarie 2015 am fost diagnosticata cu fibrom uterin. La momentul acela scurgerile de sange era relativ rezonabile asa incat am crezut ca nu imi va pune probleme in viitor. M-am inselat amarnic! Fibromul meu a inceput sa se manifeste din ce in ce mai urat: menstruatia era din ce in ce mai abundenta si nu se mai oprea.reuseam sa o opresc in final cu ceai de napraznic, insa nivelul hemoglobinei si al fierului scadea vertiginos. In septembrie 2017, in urma unor analize am descoperit ca am hemoglobina 7.1 si sederemia (fierul) 9 (limita inferioara fiind 37). Am hotarat sa ma operez...mi s-a spus ca nu pot face operatia laparoscopic pentru ca nu am nascut si inca mai speram sa fac un copil. Pe 27 noiembrie 2017 am fost operata clasic - miomectomie, indepartandu-se doar fibroamele si pastrandu-mi uterul, adica capacitatea de a face copii. M-am operat la un spital privat din Ploiesti (mi s-au scos 4 fibromi, toti cu mai putin de 5 cm). Totul a fost bine, in ianuarie 2018 cand am fost la control totul era perfect.pana cand in aprilie 2018 a revenit menstruatia abundenta. In mai 2018, cand mi-a venit ciclul din nou...foarte abundent.am stiut ca ceva e in neregula rau. Intr-adevar, la sfarsitul lui mai 2018 am fost la control si mi s-a spus ca am un fibrom de 3, 5 cm...adica in 6 luni era format. Mi s-a sugerat o noua operatie. Am stiut din start ca aceasta optiune nu este viabila...din cauza rapiditatii cu care se formau fibromii. Asadar, am ales optiunea embolizarii uterine. Am fost la o consultație la domnul doctor Rares Nichifor de la spitalul Monza din Bucuresti (sputal privat). Din cate am citit este primul din tara noastra care a facut asemenea proceduri medicale si nu lucra decat la acest spital. Este un om extraordinar. Mi-a spus ca embolizarea poate fi facuta si ca dumnealui imi garanteaza ca nu vor reveni fibroamele. Procedura este extrem de simpla, dureaza 30 minute si costa 7200 lei + 250 lei consultatia ginecologica de dinainte de embolizare (se face tot in spital). Problema este durerea de dupa...nu va mint...doare rau, dar rau...rau. Pentru cele care ati nascut natural inchipuiti-va ca este ca o contractie de 9 ore...fara pauza, fara macar o mica perioada sa iti tragi sufletul. In cazul meu, facandu-se embolizarea pe un uter operat in urma cu 7 luni, a fost si mai crancen: am ajuns cu tensiunea la 20...Sangerarea s-a oprit din noaptea aceea...Au fost mai multe efecte postoperatorii pe care le-am resimtit eu: m-au durut gambele destul de rau ( abia la vreo 5 zile de la embolizare am putut sa merg, sa ma plimb fara sa simt nevoia sa ma asez in 5 minute); am vomitat luni seara, dupa procedura, marti toata ziua si miercuri un pic, dimineața; nu am mancat de luni de la 8 dimineata pana miercuri la 12.00 (fie ca nu am putut de durere, fie ca vomitam); mana pe care mi-a bagat firul mi s-a invinetit la cot si m-a cam durut; tensiunea a coborat la 11 abia sambata...in conditiile in care eu am de obicei 10...dupa vreo 2 cafele; am avut inclusiv una dintre labii...un pic parlita...se simtea ciudat la atingere si abia puteam sa merg de durere...mi-a venit ideea sa-mi dau cu crema de galbenele si s-a atenuat durerea. Va sfatuesc sa aveti pe cineva langa dvs. cateva zile. Eu l-am avut pe sotul meu...sincer...nu stiu ce m-as fi facut daca eram singură acasa sau...si mai rau...sa fi trebuit sa am grija de vreun copil. Colega mea de salon, desi a trecut si ea prin dureri mari, si-a revenit mult mai usor: nu a avut tensiunea asa mare ca mea, dimineata s-a dus singura si a baut o cafea si a fumat o tigara.in timp ce eu vomitam intr-o veselie. Am fost in septembrie 2018 la controlul de 2 luni: totul e foarte bine, fibromul este devascularizat, nu a plecat inca (pleaca sub forma de cheaguri la un moment dat), insa doctorul a spus ca în maxim 6 luni va pleca. Nu mai curge sange intre menstre, iar acestea sunt incredibil de usoare.mai ca nici nu realizez ca mi-a venit ciclul. Daca doriti informatii suplimentare scrieti-mi pe adresa de mail nicraioveanu@yahoo.com. Sper sa va fie de folos informatiile acestea.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.