endometrioza - recomandare medic

08-02-2010
luciamanta
Nu este medic/terapeut
luciamanta
Buna ziua. Va rog frumos sa imi recomandati un dr. ginecolog bun. Eu sufar de endometrioza genitala 23 de ani, am dureri, sangerari lunare f. abundente, m-am anemiat. Am tot facut tratamente fara rezultat. Nu stiu ce sa mai fac. Astept un raspuns. Va multumesc si va doresc multa sanatate.
9 comentarii
0
09-02-2010, ora 21:56
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna.inainte de toate vreau da te intreb cum t/i s/a pus acest diagnostic.daca t/i s/a pus cum intuiesc eu iti sugerez sa intrii pe Google si sa citesti despre aceasta boala.vei vedea ca este o boala incurabila si o data ce s/a produs nu mai poate fi tratata ci ameliorata.imi pare rau ca sunt atat de directa dar si eu ma confrunt cu aceasi boala si te inteleg.despre medicii ginecologi pot sa/ti spun ca isi dau f putin interes pt aceasta boala.si te trimit direct la operatie, insa operatia nu este o solutie deoarece simptomele reapar la scurt timp dupa.despre tratamenul pe care l/ai facut.t/i l/a recomandat un medic?sper ca ti/am fost de folos.daca mai ai intrebari nu ezita sa m/i le pui.
0
10-02-2010, ora 13:16
luciamanta
Nu este medic/terapeut
luciamanta
Buna. Multumesc pentru raspuns. Diagnosticul a fost pus in urma unei ecografii enovaginale, care a fost efectuata in a 11-a zi a ciclului. Medicul a spus ca ecografia e relevanta numai in a 11-a zi sau a 12-a zi a ciclului. Numai in ceste zile se vede clar la ecografie despre ce este vorba. Am urmat tratament mult timp cu Orgametril, apoi cu Duphaston, un timp au avut efecte, dar dupa ani de zile de tratament, boala a devenit agresiva. Medicului respectiv i-am descris simptomele, dureri, sangerari, dureri in timpul contactului sexual. (De fapt, eu de ani de zile nu pot avea nici o relatie intima, datorita starii mele de sanatate). Diphereline-ul injectiabil este un tratament f. eficient pentru mine, mi l-a recomandat medicul endocrinolog, dar sunt la a 3-a serie de injectii si cu timpul, acest tratament ataca oasele. Majoritatea doctorilor care m-au consultat mi-au recomandat histerectomie totala, dar medicul endocrinolog nu e de acord, deoarece eu am si un adenom hipofizar si poate izbucni, in urma operatiei, o revolutie in organism. Ma chinui asa de la 21 de ani. In urma cu 24 de zile am facut o injectie cu Diphereline. Ma simt mai bine. Iti doresc sanatate, bucurii, reusite pe toate planurile si multumesc inca o data pentru raspuns. Cu drag, Mihaela
0
10-02-2010, ora 16:35
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna Mihaela.vreau sa/ti spun inainte de toate ca niciun medic din lume nu iti poate spune doar printr/un control ginecologic ca ai endometrioza.eu zic sa iti schimbi medicul.chiar si tratamentul pe care il faci nu este dat pe un diagnostic precis.poate nici nu ai endometrioza.poate ai altceva si tu iti faci mai mult rau.simptomele endometriozei suntmenstruatii abundente si care dureaza in general 8zile.durerea apare cu doua zile inainte de menstra si creste in intensitate in a2a zi, dureri in zona abdomenului, in spate sau zona pelvisului, dureri in timpul actului sexual, oboseala puternica in timpul menstrei, dureri in timpul urnarii, mai ales pe menstra, balonare, sangerari intre menstre, durere la ovulatie.stii ca o sarcina duce la oprirea evolutiei bolii dar nu o vindeca.tinnd cont si de problema ta de sanatate este cam greu de pronuntat operatia...te cred.tu faci acest tratament care nu face altceva decat sa te umple cu hormoni care sunt atat de nocivi organismului mai ales ca esti tanara.eu pe langa boala mai am si un fibrom si cu toate astea am refuzat tratamentul cu hormoni.orgametrilul este atat de periculos.poti face oricand atac cerebral de la el, dar oricum am inteles ca nu il mai iei.eu tin sub control durerile cu supozitoare carpicon, le pui rectal din a5a zi de menstra pana ina19a, NO-SPA forte, una dimineata si una seara, ulei de peste[este un antiinflamator puternic]2 pe zi dupa mese, si IMUNOGRIP[pt sistemul imunitar, deoarece la persoanele cu aceasta boala sistemul este f slab]il iei 4 zile da.4 zile nu, cate 3mlde 3 ori pe zi timp de 6 saptamani., tinctiura deeztract de mugur de zmeur, 30 de picaturi de 3 ori pe zi[regleaza echilibrul hormonal, iar cand esti pe menstra iti pui comprese calde cu bitter suedez.sa imi scrii si sa/mi spiu ce bine te simti.fara hormoni care iti distrug organismul.aha, am uitat, cu cateva zile inainte de menstra iei vit e de 2 ori pe zi[antiinflamator.si reface endometrul]te pup si multa sanatate
0
16-02-2010, ora 11:49
luciamanta
Nu este medic/terapeut
luciamanta
Multumesc f. mult pentru toate sfaturile. Astazi merg la un consult ginecologic, la un alt doctor. Este vorba de dna dr. Gabi Gotarcea care lucreaza la Spitalul Floreasca. Sanatate, bucurii si reusite pe toate planurile, cu mult drag Mihaela Lucia
0
07-03-2010, ora 22:16
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna.ce/ai mai facut la control?esti ok?sanatate
0
10-03-2010, ora 20:56
lumideea
Nu este medic/terapeut
lumideea
buna ziua, buna seara.cat de exacta este analiza CA125 in privinta endometriozei? eu stiu ca este o analiza ptr cancer ovarian. poate aceasta analiza sa arate in ce stadiu este endometrioza? de exemplu eu stiam ca am numai pe vezica urinara dar la ecografie a aparut si pe artera iliaca langa colon. medicul mi-a spus ca este aceeasi masa tumorala ca pe vezica, deci endometrioza. in ultimul timp apar contractii in tot abdomenul. cum se inmulteste? cum migreaza? eu nu mai am ciclu(histerectomie totala cu conservarea anexelor). poate cineva sa ma ajute cu un raspuns. ? multumesc celor care mi-au raspuns pana acum si multumesc celor care imi vor raspunde.
0
10-03-2010, ora 21:35
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna seara.in primul nu stiu cat este valoarea la ca125 al tau.da, intr/adevar aceasta analiza arata o posibila endometrioza.ca sa putem vb de un cancer ovarian trebuie corelata aceasta analiza cu altele printre care un VSH.acesta daca este mare arata o infectie puternica in organism si asa ai putea sa te gandesti la ceva mai rau, pana atunci stai linistita.imi pare rau sa aud ca ai facut histerectomie.din pacate nu se rezolva nimic in endometrioza facand aceasta operatie.isi gasese f repede alte locuri und sa erupa mai ales daca nu ai urmat niciun tratament.la ce fel de ecografie t/i s/a vazut tie colonul?eu stiu ca acesta nu se vede la ecografie?vestea proasta este ca migreaza la toate organele.in timp poate afecta si plamani.si inima.si creierul.este o boala crunta.cu care cred ca o sa intram in pamant.medicul tau ce zice?sanatate multa
1
22-08-2018, ora 15:10
Angi1995
Nu este medic/terapeut
Angi1995
Buna ziua. Am nevoie de cateva răspunsuri, îndrumări daca ma poate ajuta cineva.Am 49 de ani si in urma cu 30 de zile am început să sangerez, am crezut ca este vorba de menstruatia lunara( desi imi întârziate două săptămâni, dr. mi-a spus că probabil intru la menopauza). După o sangerarea nu foarte abundenta de două săptămâni mi-am facut o programare la ginecologie pt un consult. Am făcut o geografie transvaginala, mi s-a spus că am endometru de 15 mm și mi s-a recomandat un tratament de stopare a sangerarii cu Proginova( 3 pastile albe/ zi, vitamina k și calciu). Între timp am mai avut sangerarii abundente cu puseuri de tensiune. Pastilele mi-au făcut foarte rau, le-am luat timp de trei zile și le-am întrerupt. Sangerarii au continuat și am ajuns în urgenta la spital unde mi s-a facut un chiuretaj biopsic cu anestezie generala. M-am trezit la terapie cu un electrod pe mana pielea neagră în jurul acelui electrod iar pe mana semnul ă două intepaturi( ca la o priza electrica).Am întrebat dacă am avut vreo complicație și mi-au spus că nu și nici nu mi-au explicat prezența electrodului și semnele de negresa de pe mana.Nu am avut dureri deloc după această operație însă eram f slăbită abia mă țineam pe picioare. Am fost dusă în salon pe seara și ă două zi externă.Timp de două zile după, nu am mai avut sangerarii doar o scurgere roz la culoare.Nu mi s-a recomandat un tratament anume, am întrebat dr ce imi recomanda și mi-a răspuns sa merg la cardiologie și neurologie( m-a mirat această recomandare deoarece mi-au fost ca nu au fost complicatii in timpul interventiei).Dupa cele doua zile de la intervenție, sangerarii au început să reapară cu mici cheaguri de sânge. Sunt confuză, nu prea stiu ce am de facut deoarece medicul mi-a spus că până vine rezultatul la biopsie nu are ce sa imi faca. Ma îngrijorează starea de slăbiciune generala și nu stiu ce as putea face. Dacă cineva ă trecut prin ceva asemănător as avea nevoie de orice informatie m-ar putea ajuta.
0
04-04-2019, ora 20:54
Gar
Nu este medic/terapeut
Gar
Buna seara angi1995 cum va mai simnțiți
Urmează si eu sa fac operația mi-este tare frica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sângerări puternice în timpul menstruației - ce opțiuni ai?
  • Endometrioza nediagnosticată compromite tratamentul fertilității
  • Endometrioza și anumite subtipuri de cancer ovarian pot avea aceeași bază genetică
  • Endometrioza - ghidul pacientului
  • Legătura dintre flora intestinală și evoluția endometriozei
  • Microbiomul intestinal poate promova endometrioza
  • Menstruația abundentă
  •