Endoscopie digestiva superioara

24-11-2016
Shanti85
Nu este medic/terapeut
Shanti85
Buna ziua,
Am facut de curand o endoscopie superioara cu trimitere de la medic intr-o clinica privata care "se lauda" ca are contract cu CAS. M-am dus speriata evident si am intrebat daca procedura e cu sedare. M-au asigurat ca da. M-au pus sa semnez un document cum ca trebuie sa vin insotita ca voi fi sedata si nu am voie sa conduc 6 ore. Eram fericita ca voi fi "sedata". Problema este ca atunci cand eram in cabinet m-a dat asistenta doar cu un spray in gat si atat si a inceput procedura. Nici vorba de injectie cu anestezie. Binenteles ca am facut un atac de panica si am inceput sa tremur pentru ca ma durea foarte tare si ma sufocam. Eu deja am ceva probleme la nivelul gatului pentru ca in permanenta umflat si mi s-a spus ca anumite oase ar fi mai mari. Deci pt mine era ceva mai greu de tolerat acest aparat. Doctorul nervos se retrage si comenta. Eu dupa ce m-am linistit am intrebat daca este necesar sa reluam procedeul ca ma gandeam ca nu s-a vazut nimic in mai putin de un minut cat a coborat un pic cu aparatul. El mi-a dat un diagnostic de gastrita si a spus ca s-a vazut tot. Eu acum nu stiu ce sa mai cred. S-o fi vazut ceva sau diagnosticul a fost facut la "misto" asa cum a fost intreaga operatiune? Eu am intrebat de ce nu am fost sedata asa cum mi s a spus si a spus ca nici un pacient nu a mai fost sedat ca nu e nevoie pt 2 minute si sunt "caz unic de agitatie" si trebuia sa le fi spus. Adica eu ca pacient sa spun? ce? ca eu am si intrebat daca e cu sedare. Imi pare rau ca nu am dovezi ca le faceam si plangere. Acum sunt curioasa a mai patit cineva asa? Si oare sa iau de bun acest diagnostic? e posibil ca sa fi vazut aceasta gastrita doar pe gat cat a coborat putin?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: