Endoscopie pentru gastrita -rugaminte

09-09-2020
Chivu89
Nu este medic/terapeut
Chivu89
Buna ziua,

Am 31 de ani si ieri am efectuat o endoscopie in urma unor arsuri pe care le aveam de 6-7 ani de zile in zona superioara a stomacului spre esofag.s-a descoperit o hernie hiatala, infectia cu helico bacter si la sfarsitul examinarii.la ultimul perete de stomac investigat s-a descoperit o inflamatie a mucoasei...drept pentru care, doamna doctor a spus " totusi hai sa luam si o biopsie de aici". Ea m-a asigurat ca 99% nu e cancer, dar nu stiu daca a facut-o pentru ca m-a vazut speriat sau chiar nu e un pericol.
Va rog frumos..daca se poate sa imi dati o a doua parere.e cazul sa fiu alarmat.eu de 24 de ore nu pot dormi.nu imi pot relua activitatea zilbica
6 comentarii
0
09-09-2020, ora 11:10
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca medicul examinator a considerat necesar sa ia biopsie din zona aceea cu inflamatie, nu aveti decat sa asteptati rezultatul histopatologic.
Ar fi bine sa va incredeti in ce v-a spus.
0
09-09-2020, ora 12:15
Chivu89
Nu este medic/terapeut
Chivu89
Dar pentru a determina tipul gastritei eate necesara biopsia?.pentru ca asa a spus...se ia biopsie pentru a se determina tipul gastritei
0
09-09-2020, ora 18:12
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Da, daca asa a considerat dansa.
0
10-09-2020, ora 08:46
Chivu89
Nu este medic/terapeut
Chivu89
Am acel rezumat in care scrie ce s-a gasit la endoscopie.helicobacter a ieșit pozitiv...si scrie asa:
"Gastrita corporeo fundica cu pliuri mai ingrosate dar care par sa se destinda normal la insuflatie. Se preleveaza proba de biopsie de la acestea la retragere. Concluzii: hernie gastrica transhiatala, gastrita corporeo fundica cu pliuri ingrosate, ex histopatologic in lucru, gastrita antrala eritematoasa hp pozitiva"
Poate fi cancer?
0
10-09-2020, ora 21:52
Chivu89
Nu este medic/terapeut
Chivu89
O parere...va rog din suflet
0
11-09-2020, ora 08:42
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din descrierea rezultatului, nu e nici un indiciu de malignitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici