Enterococcus faecalis

18-12-2018
bute_anamaria
Nu este medic/terapeut
bute_anamaria
In urma cu 3 luni mi au aparut simptome ale unei infectii urinare, mergeam des la baie, cantitate mica, durere in zona vezicii. Un acest timp partenerului mei iau aparut niste pete rosii micute pe capul penisului. Si a facut un tampon si a iesit pozitiv e coli. Am urmat tratament amandoi: amoxacilina 7 zile, ciprofloxacin alte 7 zile urmate de fluconal 100, 5 zile. Dupa tot acest tratament am facut examenul de urina si tampon vaginal. Rezultatul la urina a fost bun, in schimb pe tamponul vaginal a iesit enterococcus faecalis. Eu am in continuare usoare simptome, senzatie de urinare mai des, usoare dureri in zona vezicii, usoara usturime dupa urinare si usoare dureri la contact sexual. In prezent locuiesc in Italia si medicul de familie ma sfatuit sa nu mai fac nimic si sa am rabdare. Totusi aceste simptome sunt suparatoare si as vrea sa stiu daca le am din cauza acestei bacterii si cum as putea sa scap de ea din vaginul meu?
1 comentarii
0
09-03-2019, ora 15:49
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Buna f greu vei scapa de el! Eu am infect de un an...am fct m.tratam cu antibio si degeaba! Am stricat si stomacul.si colonul.de la antibio. Plus candida oribila! Nu treb sa l.lasi netratat. O dna pe alt forum.spunea ca a luat ptt el monural 3g ×3 zi..timp de 2 zile si a scapat dupa ce facuse f m tratam.cu antib. Eu n am.incercat ptr ca am prob cu stomacul. Treb tratat si part simultan...si cnd luati antibio luati si anticandida si probiot. Altfel.e de rau...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: