Entorsa metracarpofalagiana deget 3

10-10-2016
Ciobanumihaipetrut
Nu este medic/terapeut
Ciobanumihaipetrut
Buna ziua acum o săptămana jumate am
Căzut pe mana am fost la urgente la
Elias in urma radiografiei mi s a spus Ca am entorsa deget 3 metacarpofalangiana.mi a pus fașa elastică câteva zile apoi mi a zis sa folosesc sindolor fel de 2 ori pe zi si antiinflamatoare..situația s a îmbunătățit adică ma simt mai bine dar încă daca apăs in palma la baza degetului este încă sensibilă la atingere este normal ? In cat timp se vindeca ? Pot sta liniștit mulțumesc!
5 comentarii
0
10-10-2016, ora 19:10
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Entorsa a fost probabil diagnosticata deoarece nu au fost observate alte leziuni (luxatie sau fractura); entorsa inseamna ca exista leziuni de mai mica amploare ale aparatului stabilizator (capsula articulara, ligamente) in articulatie respectiva. Aceste elemente si structuri sunt tesuturi vii, chiar daca nu dure ca osul, si se rup, producand hematoame (echimoze).
Vindecarea lor ca tesuturi ia cam 14 zile, de aceea, desi durerile s-au diminuat, ele nu au trecut de tot.
De asemenea, chiar daca cicatrizarea lor primara sa face ca la orice rana in primele 10-14 zile, intarirea structurii pana la rezistenta biomecanica pe care o avea inainte de traumatism se va face printr-un proces de remaniere relativ lenta, care va mai dura 4-6 sptamani!!.
De aceea, dupa astfel de locitura, este bine sa menajati articulatia inca o luna, o luna si jumatate, fara a o supune la eforturi care presupun descarcarea de forte mari (transport / apucare de greutati, sport predispozant - volei; munca fizica grea ce solicita manualitate, etc.).
Mana trebuia corect imobilizata 10-14 zile cu o atela, apoi putandu-se utiliza o orteza de mana / pumn timp de 2-3 saptamani, pana la atingerea unui nivel de miscare corect, iar ulterior de incarcare cu forte. Puteti folosi un unguent anti-inflamator; Fastum gel este mai activ si penetreaza mai adanc, daca dati o doza terapeutica de 5-8 cmc.
Cu stima
SL Univ DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
10-10-2016, ora 23:16
Ciobanumihaipetrut
Nu este medic/terapeut
Ciobanumihaipetrut
Multumesc frumos domnule doctor.la spitalul Elias unde mi a fost făcută radiografia si mi s a prescris sindolor gel si antiinflamatoare am întrebat mai trrbuie sa pot fașa elastică zice nu.dureri acum nu am doar daca ma ating in locul ala este sensibilă zona ce mi recomandați sa fac ?? Multumesc
0
11-10-2016, ora 08:42
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna ziua
Fasa elastica nu este o solutie.
Cumparati o orteza de mana / pumn si purtati-o 10-14 zile; o puteti scoate pentru a va spala pe maini, eventual noaptea cand dormiti, dupa primele 3-4 zile.
Durerea va ceda relativ lent; sa nu va asteptati la o remisiune fulgeratoare gen 6 si un sfert a doua zi.
Evitati masajul local si spalarea cu apa fierbinte; ele vor agrava simptomele.
Dupa purtarea ortezei nu mai e nevoie de imobilizare, ci de exercitii de miscare libera si evitarea manipularii obiectelor grele sau in forta, timp de inca 2 saptamani.
Cu mare probabilitate, astfel, functiile mainii Dvs vor reveni treptat la parametrii normali (100%).
Dr. Marius Enescu
Constanta
0
17-10-2016, ora 18:39
Ciobanumihaipetrut
Nu este medic/terapeut
Ciobanumihaipetrut
Imi puteți lasa un e mail sa va arat radiografia si sa va dați astfel cu părerea va rog!!!
0
18-10-2016, ora 00:07
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Va rog sa incercati sa folositi mijloacele de comunicare puse la dispozitie de forum; cred ca modalitatea de care vorbiti este permisa doar in afara forum-ului.
Puteti gasi mijloace de contact pe web.
Altfel, sunt la dispozitia Dvs in limita priceperii si timpului disponibil.
Cu stima
Dr. Marius Enescu
Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa: primul ajutor
  •