Entorsa laba piciorului

10-07-2016
DanielV
Nu este medic/terapeut
DanielV
Buna ziua,

Cu aproximativ 12 ore in urma, cred ca am calcat "stramb" si am inceput sa am dureri la laba piciorului stang. Accidentul s-a intamplat in casa, eram descult cu papuci de casa din cauciuc(spuma).
Initial durerea a fost usoara, dar dupa vreo 5-10 minute a inceput sa aiba o intensitate mai mare. Doare tare, dar nu este o durere insuportabila.
Nu mi s-a inflamat si nu observ vreo schimbare de culoare a pielii.
Cand durerea are intensitate mare atunci simt ca iradiaza in toata laba piciorului si pe picior pana sub genunchi. Durerea o localizez pe exteriorul labei piciorului, la aproximativ o treime(din lungimea labei piciorului) distanta fata de calcai. Cand calc pe picior, simt durere si in talpa, aproximativ tot la o treime fata de calcai.
Am pus o cataplasma din pulbere de radacina de tataneasa amestecata cu argila si am bandajat laba piciorului si calcaiul cu o fasa normala, o port de aproximativ 12 ore.
Acum am dureri de intensitate moderata si am tendinta de a nu calca pe toata talpa, sa protejez zona calcaiului.
Intentionez sa cumpar fasa elastica si sa o port cat timp am dureri.

Din ce am citit pe internet, banuiesc ca ar fi entorsa de gradul 1.

Va rog sa ma indrumati cum ar fi bine sa procedez pentru o vindecare cat mai rapida.
Multumesc.
7 comentarii
0
10-07-2016, ora 14:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai elementele esentiale:
- sex, varsta, greutate/inaltime;
- status ocupational si sportiv;
- eforturi domestice/profesionale/sportive practicate;
- antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-07-2016, ora 14:27
DanielV
Nu este medic/terapeut
DanielV
- masculin, 40 ani, 75Kg/178cm
- munca de birou, la PC, sedentar
- in general nu depun eforturi fizice
- probleme la coloana cervicala si lombara, ma deranjeaza cam o data pe an, am facut investigatii RMN si nu sunt foarte grave, dar nici nu sunt de ignorat
0
10-07-2016, ora 15:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Poate fi o ruptura a aponevrozei plantare, poate fi o fractura a metatarsianului 5, poate fi o leziune ligamentara Lisfranc sau Chopart, poate fi o entorsa tibio-taliana, pot fi alte sute de posibilitati.
O examinare clinica va elucida situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-07-2016, ora 17:39
DanielV
Nu este medic/terapeut
DanielV
Multumesc pentru raspuns. Imi dau seama ca va este aproape imposibil sa dati un diagnostic doar pe baza descrierii facute de mine, mai ales ca nici nu am cunostinte medicale.
Cu aceasta ocazie am vazut pe internet cat de complexa este structura osoasa a labei piciorului.

Raspunsul dumneavoastra m-a indrumat sa citesc mai mult despre ce as putea sa am si cred ca am Fasceita plantara.
Dimineata, cand m-am trezit, nu ma mai durea, dar durerea a revenit la prima miscare a piciorului.
Cand calc pe toata suprafata talpei, simt durere incepand pe la 7-8cm fata de calcai (lungimea talpei este de aprox. 25 cm) si iradiaza catre exteriorul labei si spre calcai. La palpare nu simt nicaieri ca s-ar intensifica durerea.
Nu am precizat ca am platfus si ca in ultima luna am mers pe jos mai mult decat de obicei, in medie cam 5 Km zilnic. Inainte aveam o medie de vreo 2.5 Km/zi.
0
10-07-2016, ora 18:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Probabil aveti un picior scobit (opozabilul piciorului plat) care, pe fondul excesului ponderal si al efortului exagerat, au determinat o leziune a aponevrozei plantare sau o fractura de stress a metatarsienelor, , cuneiformelor, cuboidului, navicularului, articulatiei Lisfranc, spring-ligamentului etc.
O examinare clinica va elucida situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-07-2016, ora 21:31
DanielV
Nu este medic/terapeut
DanielV
As putea sa vin pentru o consultatie la dumneavoastra? Sunt din Bucuresti.
Puteti sa-mi spuneti pretul unei consultatii?

Multumesc.
0
12-07-2016, ora 11:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca veti face "click" pe fotografia mea, veti descoperi datele de contact, unde se programeaza consultatia.
Este evident ca nu putem publica aici, pe forum, aceste informatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa: primul ajutor
  •