Eozinofile Marite! Rugaminte!

11-02-2019
Ab50Lut
Nu este medic/terapeut
Ab50Lut
Buna, (Barbat / 38 ani)

In urma unor probleme la stomac (dureri) am facut ceva analize de sange, rezultatele in afara intervalelor au fost:

- Leucocite 16, 5 (Interval Std 4-9)
- Neutrofile 25, 2% (Interval Std 50-80%), valoarea numerica in standard (4, 16)
- Eozinofile 48, 7% (Interval Std 1-5%), valoarea numerica 8, 05 (Interval Std 0-0, 4) ! Foarte Mari !

Restul valorilor din Hemoleucograma in Intervale.

Am refacut analizele la interval de 6 zile, iar ca rezultat Leucocitele s-au apropiat de Intervalul Standard (rezultat 11, 62 si 10, 83), iar Neutrofile in crestere (32, 4% si 35, 3%)

Legat de Eozinofile acestea au scazut dar sunt in continuare mari (38, 6% / 4, 49 si 38, 4% / 4, 16), mentionez ca am facut si analiza de Imunochimie iar valoarea de Ig E este 262 (Std <100 adulti).

Am facut analize / examen coproparazitologic in doua randuri, ambele avand rezultat Negativ. In interval au iesit si analizele de Tricinella spiralis 1, 6 (Std <9 Negativ) si Taenia solium 4, 6 (std <9 Negativ)

Am fost consultat la Hematologie si Alergologie, iar in ambele cazuri nu s-a recomandat niciun tratament, si numai continuarea investigatilor - mentionez ca urmeaza sa merg la Boli Infectioase pt consult.

Nu am luat niciun tratament intre analizele facute.

Ce pot intelege din aceste rezultate? de la Hematologie mi-a fost mentionat ca nu trebuie sa-mi fac griji pt ca Eozinofilele se vor imbunatatii, dar in cateva Luni!

V-ati mai intalnit cu vreo situatie similara?
Ce teste as putea sa mai fac?

Va multumesc,
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.