Epididimita, varicocel, chist, lichid la testicule!

16-12-2011
floris77
Nu este medic/terapeut
floris77
Buna ziua!
In urma cu vreo 5 ani de zile am fost diagnosticat la un control efectuat la medicul urolog cu epididimita la testiculul stang, dar mi-a spus ca nu e nevoie de operatie. Mi s-a spus ca am varicocel la nivelul testiculului stang si sa imi fac o spermograma pentru a vedea calitatea spermei. Spermograma a iesit bine si medicul mi-a dat doar antibiotice si antiinfamatoare, care mi-au distrus stomacul si flora intestinala.

Peste 2 ani de zile am revenit din nou la consult pentru ca aveam dureri la ambele testicule. Mi s-a spus ca la testiculul stang s-a dublat de la 2 mm la 4 mm, dar a aparut si la cel drept un chist de 2 mm si ceva lichid.
Medicul a spus ca banuieste cauza pentru toate acestea o uretrita si prostatita mai veche care s-a vindecat, dar ca acestea ar fi urmarile.
Am facut la timpul respectiv toate analizele. Mi s-a luat lichid de pe uretra si de pe prostata pentru bacterii. Nu era vorba de infectie cu bacterii, prostatita era rezultatul unei uretrite, care era mecanica in urma unor contacte sexuale dureroase cu fosta sotie.

Mi-a prescris tot antibiotice cu antiinflamatoare, dar i-am spus ca mi-au facut mult rau la flora intestinala. Mi-a prescris si un pansament gastric si m-a asigurat ca nu voi avea probleme digestive. Mi-a spus ca nu e nevoie de operatie si sa repet spermograma.
Nu a fost asa, ci dimpotriva am avut probleme de digestie si mai mari si in plus nici la testicule nu s-a rezolvat nimic.

Chiar daca am probleme in continuare cu testiculele (periodic ma dor si se umfla) nu m-am mai dus la medic. La ce sa ma duc? Sa imi prescrie iarasi antibiotice si antiinflamatoare dupa ce mi-a distrus flora intestinala, am facut ulcer gastric si tulburari la fiere?
Daca s-ar fi agravat si ar fi nevoie de operatie, imi e frica de bisturiu.

Am cautat in disperare pe internet tratamente naturiste pentru epididimita, varicocel, chist, lichid la testicule si nu am gasit nimic, ci doar tratamente pentru infectii urinare, uretrita si prostatita.
Au trecut 2 ani de zile si imi dau seama ca situatia devine din ce in ce mai rea.

Ma puteti ajuta cu tratamente naturiste in acest sens? Exclud control urologic, ca sunt satul de remediul dat de medicii urologi. Nu rezolva problema, dar mai agraveaza si problemele digestive.
Multumesc!
1 comentarii
0
15-01-2015, ora 23:43
aurelian10
Nu este medic/terapeut
aurelian10
Daca inca mai esti interesat de tratarea epididimitei cu tratamente naturiste, uite aici ce am gasit:

inflamatia bacteriana acuta a epididimului este produsa cel mai frecvent de bacili Gram-negativi, gonococ, trichomonas si, mai rar, Chlamydia, Mycoplasma sau Stafilococ pe cale hematogena, pe cale canalara, in cadrul unei uretrite, prostatite sau infectii urinare, pe cale limfatica, dupa o interventie chirurgicala pelviana sau dupa manevre endoscopice (citoscopie, sondaj vezical etc.).
Examinarile complementare cu tinta diagnostica presupun, de la caz la caz: precizarea antibiogramei, dupa ce s-a individualizat germenul patogen, hemocultura in caz de febra ridicata si/sau frisoane, prelevarea uretrala, in cazul unei secretii, bilantul serologic pentru HIV, TPHA (Treponema Pallidum, Hemagglutination Assay) etc.
Examinarile cu tinta etiologica presupun: efectuarea UIV (urografie intravenoasa), pentru cautarea unei eventuale anomalii a cailor urinare, si ecografia prostatica, pentru cautarea unui adenom sau a unei prostatite cronice.
In privinta evolutiei si prognosticului afectiunii, trebuie sa stiti ca vindecarea este posibila in caz de tratament precoce, adaptat si capabil sa inlature aparitia complicatiilor - extinderea infectiei la nivel testicular, abcedarea sau fistulizarea, mai rar azoospermia prin stenoza canalara bilaterala. La fel ca si evolutia, prognosticul depinde de rapiditatea de actiune terapeutica, uni - sau bilateralitatea afectarii si patologia subiacenta (uretrita, prostatita etc.). Tratamentul simptomatic (durere la nivelul scrotului, durere in general limitata la un testicul, febra, tumefactie, mictiune dureroasa) se bazeaza pe antibioterapie cu Ampicilina - 2 g/zi pentru bacili gram-negativi, tetracicline pentru Chlamydia etc. In caz de bacteriurie importanta (evidentierea germenului in urina), tratamentul poate fi facut pe cale intravenoasa, in asociere cu Gentamicina, intramuscular, timp de o saptamana, continuandu-se apoi cu imunoterapie per os. Tratamentului simptomatic i se vor asocia: repausul la pat, purtarea unui suspensor, analgezicele sau antiinflamatoarele nesteroidiene plus/minus corticoizi in doze reduse (timp de cateva zile).
Tratamentul etiologic vizeaza prezenta unui adenom, a unui obstacol uretral sau a complicatiilor (drenarea unui abces, tratarea unei fistule etc.). Un amanunt important pentru tratarea epididimitei (si nu numai) il constituie faptul ca exista situatii in care si partenerul sexual prezinta aceeasi infectie bacteriana, caz in care tratamentul trebuie urmat si de catre acesta.
Oricand, tratamentul alopat poate fi completat si sustinut prin administrarea unor remedii naturiste specifice pentru patologiile din sfera uro-genitala. Aceste remedii includ plantele - antibiotic (usturoi, musetel, cimbru, oregano, eucalipt), care combat bacteriile daunatoare din organism, intaresc sistemul imunitar, ajutand in acest fel nu doar la vindecarea, dar si la prevenirea infectiilor care se pot croniciza sau recidiveaza frecvent. Aceste antibiotice naturale se pot administra sub forma de infuzii, tincturi, pulberi sau uleiuri eterice, in dozele prevazute in prospect. In plus, combaterea febrei si a inflamatiei locale se realizeaza cu ajutorul scoartei de salcie (capsule) si a uleiului esential de musetel (aplicatii locale), a carui putere antiinflamatorie se apropie de cea a cortizonului. Nu in ultimul rand, folosirea supozitoarelor cu Propolis si rasina de conifere este indicata pentru actiunile antimicrobiene, antiinflamatoare si antiseptice in caz de uretrita sau prostatita.
Sper ca iti va fi de ajutor, caci si eu am aceeasi problema dar nu am incercat acest tratament

Sa auzim numai de bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: