Erizipel - cum scap de acest microb?

21-08-2007
alexeugen
Nu este medic/terapeut
alexeugen
Salut, va rog sa ma ajutati, daca puteti.Am fost in concediu la CACIULATA, acolo dupa o banala rosatura de pantofi, am contactat un microb ERIZIPEL, piciorul drept devenind butuc pana la genunchi.Am reusit sa ajung in BUCURESTI, am fost internat la MATEI BALJ, pentru 10 zile, unde am facut Peniciline de trei ori pe zi.Acum sunt acasa dar piciorul inca mai este rosu.Credeti ca voi scapa de el ?Mai exista si alte remedii?Va multumesc anticipat
29 comentarii
0
23-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca Penicilina nu a rezolvat cum trebuie boala. De regula, dupa o rosatura, se insamanteza un microb numit stafilococ, care este rezistent la penicilina ! Erizipelul este dat de un alt microb, numit streptococ !
0
24-08-2007, ora 00:00
alexeugen
Nu este medic/terapeut
alexeugen
Totusi infectia a dat inapoi, piciorul nu mai este umflat, iar acum ma ung cu crema cu extract de galbenele, pielea piciorului cojindu-se ca dupa bronzare.Laiesirea din spital am facut si un MOLDAMIN.Problema este ca nu mai urmez niciun tratament si mie frica sa nu recidiveze, cum am auzit ca se poate.Vroiam sa stiu daca nu mai exista si alt tratament ulterior.Acum iau OXIBRAL care am inteles ca regleaza circulatia sanguina
0
24-08-2007, ora 00:00
alexeugen
Nu este medic/terapeut
alexeugen
Totusi infectia a dat inapoi, piciorul nu mai este umflat, iar acum ma ung cu crema cu extract de galbenele, pielea piciorului cojindu-se ca dupa bronzare.Laiesirea din spital am facut si un MOLDAMIN.Problema este ca nu mai urmez niciun tratament si mie frica sa nu recidiveze, cum am auzit ca se poate.Vroiam sa stiu daca nu mai exista si alt tratament ulterior.Acum iau OXIBRAL care am inteles ca regleaza circulatia sanguina
0
27-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ar fi bine sa te ungi cu un unguent care sa contina un antibiotic, cum ar fi Baneocin sau Fucidin.
0
26-09-2007, ora 00:00
LadyNayla
Nu este medic/terapeut
LadyNayla
Buna
In aceeasi situatie am ajuns si eu, am facut febra f mare, cei de la salvare mi- au dat algocalmin si mi- au zis ca e viroza. A doua zi aveam piciorul f umflat si rosu. Tratamentul pe care- l urmez momentan: 1.200.000 unitati de penicilina (moldamin)/2 ori pe saptamana + 6 zile a 2 fiole de polidin. Mi- au preparat si creme, una pt. dimineata si una pt. seara.. Sunt in a doua zi de tratament dar se pare ca da rezultate, incet incet se duce roseata si sper sa se si dezumfle.
0
02-12-2007, ora 00:00
marcu ioan
Nu este medic/terapeut
marcu ioan
Sufar de 2 ani de erizipel si singurul medicament la care infectia se retrage rapid este in cazul meu coxtral. Dupa o ora piciorul se dezumfla si pot umbla.Se iau 2 comprimate pe zi, max. 3 zile.
0
16-04-2008, ora 00:00
PAULA ROTARIU
Nu este medic/terapeut
PAULA ROTARIU
MICOZA+ERIZIPEL + BOALA LUI KAPOSI localizata la picior. As dori recomadarea unui tratament in urma caruia bolile sa nu mai recidiveze. KAPOSI pot fi scosi? Rog tare mult un raspuns. Din decembrie 2007 boala a aparut aproape lunar. S-a recomandat RETARPEN, dar nu se gaseste in Romania. Multumesc tare mult!
0
23-06-2009, ora 16:11
emilush
Nu este medic/terapeut
emilush
buna, am 16 ani, fac aceasa infectie de 8 ani, aprox tot la 2 ani, am facut si anul acesta.in urma cu o luna.am facut penicilina de 1 milion, timp de doua saptamani.dimineata si seara..acuma fac tratament cu moldamin odata pe saptamana...dupa ce am vazut ca nu mai sunt rosie pe picior am stat la plaja...acuma se pare ca se face inapoi infectia.oare din cauza expunerii la soare?ast raspuns...multumesc frumos!
0
24-06-2009, ora 21:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ca ai si o ciuperca netratata la picior
0
05-07-2009, ora 13:58
emilush
Nu este medic/terapeut
emilush
am fost internata in urmatoarea zi dupa ce am lasat comentariul.sunt diagnosticata cu erizipel recidivant laba picior stang si totodata cu limfedem congenital membru inferior stang...am stat o saptamana internata...am avut tratament : axetine, gentamicina intravenos...si nurofen, tarosin drajeuri..si fucidin 2'3 aplicatii...acuma sunt acasa si piciorul imi este tot rosu si umflat...nu stiu ce sa mai fac...
0
30-09-2009, ora 20:25
alex_cv
Nu este medic/terapeut
alex_cv
Am pe mama in vrsta de 77 ani. A fost internata cu diagnostic anemie megaloblastica, cardiopatie ischemica cronica, insuficienta cardiaca congestiva cl.III, obezitate, hipertensiune arteriala esentiala gr.II, dislipimedie tip II B.
Timp de 3 zile a primit transfuzie cu sange. in a 4 zi i s-a dat acul jos de la mana, dupa care a inceput sa se umfle bratul. Poate sa fie un erizipel - infectie dat de spreptococ luat in spital? Printre altele are si frisoane.
Va rog sa-mi spune-ti ce tratament se poate aplica.
Va multumesc.
0
06-10-2009, ora 21:32
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa mergeti cat mai repede la spital cu mama dvs!
0
07-10-2009, ora 10:02
alex_cv
Nu este medic/terapeut
alex_cv
Multumesc domnule doctor. Am luat legatura cu medicul de la interne unde a fost internata initial timp de 7 zile pentru ridicarea nivelului de globule rosii si tratarea anemiei.
Pentru infectia de la mana i-a prescris Lioton gel, Amoxicilina 4 tablele/zi si o tableta de Diclofenac/zi. Temperatura a revenit la normal cat si locul de la mana cu infectia revine la normal.
DIAGNOSTIC
- ANEMIE MEGALOBLASTICA
- CARDIOPATIE ISCHEMICA CRONICE
- INSUFICIENTA CARDIACA CONGESTIVA CL.III, NYHA
- OBEZITATE
- HIPERTENSIUNE ARTERIALA ESENTIALA GR.II
- DISLIPIDEMIE TIP II B

MEDICAMENTE:
- VIT.B.12 50 MG (2 FIOLE/SĂPTĂMÂNĂ)
- SORBIFER DURULES 1 TAB/ZI
- ACID FOLIC 5 MG 3X1 TB/ZI
- PRESTARIUM 5 MG 0-1/2-0
- PREDUCTAL 35 MG 1-0-1
- CARVEDILOL 6, 35 1-0-1
Am expus mai sus, diagnosticul si tratamentul medicamentos prescris de medicul cardiolog si medicul de interne. Va rog sa-mi comunicati parerea dvs.referitoare la medicamentele prescrise. Este bine de consultat si un alt medic pentru ca sunt cazuri cand 2 medici dau un alt verdict.
La acest moment, starea de sanatate a mamei a suferit o transformare, inspre bine.
Astept raspunsul dvs., cu multe multumiri.
0
11-10-2009, ora 10:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul recomandat este corect !
0
18-06-2010, ora 23:15
carmen geambasu
Nu este medic/terapeut
carmen geambasu
Cu 4zile in urma am internat-o pe mama in varsta de 63 de ani, la spitalul de boli contagioase Constanta, fiind diacnosticata cu erizipel la piciorul stang, fara supuratii. Avind o multitudine de boli grave precum diabet, ciroza tip c, tensiune oscilanta, glanda tiroida i se administreaza tratamentul sub supravegherea atenta a medicului care a primit-o in urgenta Doamna doctor Dumea. I se administreaza penicilina G de 2000000 UI, din 6 in 6 ore, timp de cel putin 7 zile (asa ne-a transmis medicul). Din prima zi de tratament s-a vazut o ameliorare si in faptul ca i se mai desumflase si capatase o culoare mai pala piciorul si ca putea sa-l puna in pamant sa se deplaseze.Boala a aparut luni seara si a doua zi a fost internata si introdusa pe tratament. Exista posibilitatea sa nu-i mai recidiveze pentru ca am luat-o din pripa?
0
06-07-2010, ora 19:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La diabetici orice infectie poate recidiva, deci si erizipelul!
0
14-07-2010, ora 22:33
popescu doina
Nu este medic/terapeut
popescu doina
Mama mea in varsta de 84 de ani a cazut in casa si s-a lovit la piciorul stang de la genunchi in jos, a facut o mare vanataie dupa care a trecut si s-a lovit din nou la acelasi picior dar acum este foarte rosu si uflat arata ca un erizipel ( roseata este mai mult deasupra gleznei ). Atinut comprese reci, s-a un cu lioton gel si a luat trei zile de augmentin, dar nu se vede nici o imbunatatire. Va rog sa-mi spune-ti ce tratament se poate aplica. Va multumesc.
0
19-07-2010, ora 10:45
diacovic
Nu este medic/terapeut
diacovic
Am fost la doctor si am fosr diagnosticat cu derrmatita erizipelotoida, am luat Ospen si dupa 8 zile n-am mai putut lua pt ca au aparut reactiiputernice: buze umflate, iritatii ale pielii.Am fost duminica la alt dermatolog, unde era deschis duminica si acum iau timp de 12 zile Medrol pt refacerea florei intestinale.
Erizipelul il tratez doar local cu Fucicort crema.
Am ramas in aer cu tratamentul cu antibiotice timp de 12 zile, dupa care voi lua Klacid SR.
Nu stiu ce sa fac astea 12 zile sa nu se intinda erizipelul.
Va multumesc frumos
0
19-07-2010, ora 10:58
diacovic
Nu este medic/terapeut
diacovic
Va rog sa ma iertati (completare).
Am uitat sa scriu unde este erizipelul:la piciorul stang de la laba piciorului pana la genunchi.Dupa 8 zile de tratament cu Ospen erizipelul s-a intins cu 50% fata de faza initiala, dar partea din mijloc (circa 70%) nu mai e umflata, si e mai inchisa la culoare.
Doar cu tratamentul local, chiar daca are antibiotic, mi-e frica sa nu se intinda si mai mult.
Va multumesc frumos
0
25-07-2010, ora 20:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru popescu doina:
Trebuie sa o vada un medic pe mama dvs!
0
25-07-2010, ora 20:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu inteleg de ce nu v-a prescris medicul de la bun inceput Klacid!!
Medrolul nu reface flora intestinala ci combate doar alergia care ati facut-o la Ospen.
0
29-08-2010, ora 01:24
danny80
Nu este medic/terapeut
danny80
Buna Am si eu aceeasi problema, am contactat Erizipelul pentru prima data in anul 2003, la piciorul stang. am fost tratat cu Moldamin si mi-a trecut. Cu 10 zile in urma am contactat din nou boala la piciorul drept. am fost la medicul de familie si mi-a prescris Aerius de 5 mg 1 tableta pe zi timp de 5 zile, Advantan unguent si Moldamin 1.200.000.. Am luat prima injectie cu 2 zile in urma si parca e tot mai rau... Oare ar fi trebuit un tratament cu Penicilina? Din cauza Erizipelului sa am si dureri de articulatii? Sau sa fie Reumatism? Va multumesc cu stima Daniel 30 ani.
0
02-09-2010, ora 19:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar trebui sa va examineze un infectionist sau un dermatolog.
0
06-09-2010, ora 23:09
boldeadarius
Nu este medic/terapeut
boldeadarius
Mama mea a fost operata de fiborm uterin si a contactat in spital erizipel, timp de o saptamana i se spunea ca face flecmon de la injectie. Acum primeste tratament adecvat insa as vrea sa stiu daca nu s-a actionat prea tarziu cu tratamentul. Dupa 5 zile de tratament cu peniclina iv(12 mil.UI pe zi ) starea ei nu s-a imbunatatit prea mult.Are sanse de vindecare ? Va rog mult sa-mi raspundeti.!!!
0
16-09-2010, ora 16:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce am putea noi sa va raspundem ???
Vorbiti cu medicul curant !
0
21-05-2011, ora 09:40
ionut cosmin
Nu este medic/terapeut
ionut cosmin
Un prieten de al meu a fost diagnosticat cu ERIZIPEL se poate lua daca am baut cafea din aceiasi sticla.
0
23-05-2011, ora 15:04
pippenro
Nu este medic/terapeut
pippenro
Buna! Am 33 ani si aproximativ cu o saptamana in urma am facut febra (38 grade). Am luat medicamente pentru amelioarea febrei ( modfen ) si chiar a trecut febra, insa la piciorul drept a inceput sa apara o roseata + umflatura care in timp a fost din ce in ce mai accentuata. Dupa 2 zile a fost foarte tare umflat piciorul, mai exact toata partea interioara a piciorului pana la genunchi. Aveam impresia ca are tendinta sa se exinda si mai mult. Simteam o durere puternica atunci cand schimbam pozitia piciorului. Am mers seara aceea si mi s-a facut internare. Mi s-a dat sa iau penicilina de 1 milion de 4 ori si 2 tablete de diclofenac pe zi. Dup 3 zile s-a putut observa cum si-a renvenit aproape in totalitate.
Am insa o nedumerire. In copilarie am avut rana la picior, provocata eventual de niste incaltaminte incomode, rana care nu s-a tratat corespunzator. A ramas mereu o umflatura care ma incomoda mereu. Imi venea mereu sa ma scarpin. Mergeam la dermatolog care imi dadea reteta unguent + vitamine. Rana se refacea insa de umflaura de la picior zicea ca e problema cu circulatia. Dupa un timp am rezolvat oarecum problema cu rana. Mi-am tinut tot timpul unghiile foarte mici pentru ca de multe ori ma scarpinam in somn. Dupa ce n-am mai avut probleme cu rana a aparut temporar roseata exact ca si in cazul pe care il am acuma insa mult mai mici si care brusc asa cum apareau tot asa si dispareau. Acum la spital am spus despre
0
23-05-2011, ora 15:07
pippenro
Nu este medic/terapeut
pippenro
aceasta problema si am fost trimis la chirurgia vaselor, iar cei de acolo au spus ca nu am nimic si ca problema mea este una dermatologica. Sincer nu mai inteleg. Poate ati intalnit ceva asemenator si ati putea sa ma indrumati cam ce ar putea fi acea uflatura. Va multumesc!
0
12-10-2017, ora 22:06
IuriS
Nu este medic/terapeut
IuriS
Buna Seara am si eu o problema si anume am suferit de erizipel. Am fost internat in spitalul Victor Babes unde mi s-au administrat Tavani 500 cate un comprimat jumate. Dupa 10 zile am fost externat si chiar ma simteam bine. Dupa cateva zile piciorul s-a umflat si au aparut dureri foarte mari. Ce pot face in acest caz piciorul ramanand umflat si dureros. Exista vreun medicament pentru dezumflarea piciorului si mai ales sa scap de dureri.
Multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.