Eructatii si dificultati respiratorii

12-12-2022
Alexandru L
Nu este medic/terapeut
Alexandru L
Buna ziua,

De aproape 2 ani de zile ma confrunt cu eructatii si dificultati respiratorii. Totul a inceput intr-o zi cand dintr-odata am avut un atac de panica, si de acolo s-au declansat aceste sintome. In primele saptamani, aveam eructatii la fiecare 5-10 minute, reflux gastric cand mancam si nu puteam respira bine nici macar din picioare. In timp, problemele s-au mai ameliorat, dar nu suficient pentru a avea o viata normala.

Ce am facut pana in prezent?
- am fost la cardiolog si m-am asigurat ca nu sunt probleme (am fost la 2 medici)
- am fost la pneumolog si m-am asigurat ca nu sunt probleme (am fost la 2 medici)
- am fost la gastroenterolog si mi s-a prescris tratament, care nu a ameliorat nici macar putin problema (mi-a fost frica sa fac endoscopie digestiva)
- am fost la psihiatru si am primit tratament (coaxil), dar nu imi dau seama daca m-a ajutat in vreun fel
- am fost la psiholog si am facut sedinte de psihoterapie (m-a ajutat putin, dar nu suficient)
- am fost la neurolog si mi s-a spus ca sunt sanatos, mi-a prescris suplimente, dar nu am simtit ca m-a ajutat in vreun fel
- am fost la nutritionist si am schimbat drastic alimentatia (asta m-a ajutat cel mai mult, aici am scapat de reflux si am putut respira mai bine)

Observatii:
- sunt in permanenta balonat, iar in zona inferioara a abdomenului simt ca si cum as avea o minge
- respir depunand efort cand stau pe spate, putin mai bine cand dorm pe o parte si mult mai bine cand stau in picioare
- daca fac exercitii fizice care sa antreneze abdomenul stand pe spate, incep dupa cateva secunde sa respir normal, in tot acest timp auzind si niste sunete ca si cum s-ar muta aerul din interior
- cand fac exercitii fizice care sa antreneze abdomenul, primele secunde apare un tremurat la nivelul abdomenului, dar care dispare dupa ce se muta aerul din interior
- cand pun mana si apas usor in anumite locuri din zona abdominala in anumite locuri care difera de fiecare data, am mici dureri care dispar dupa ce fac asta de cateva ori iar atunci respir normal (se aud si niste sunete ca si cum s-ar plimba aerul)

Puteti va rog sa imi oferiti un sfat pentru a rezolva problema? M-ar ajuta de asemenea sa stiu daca este cineva cu probleme similare si ce a functionat pentru voi pentru a ameliora / rezolva problema.

Multumesc,
Alex
6 comentarii
0
12-12-2022, ora 17:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu persoane cu probleme identice la care a functionat Seroxatul sau Sertralina, date de medicul psihiatru.
Coaxilul e slab. Se da mai mult la batrani.
0
07-01-2023, ora 18:16
Elena Elena88
Nu este medic/terapeut
Elena Elena88
Bună seara, de aproximativ o luna ma confrunt cu niște eructatii excesive care se simt mai mult din esofag și îmi provoacă și niște dureri in piept. Am fost am făcut o endoscopie unde nu mi s-a găsit nimic. Aceste eructatii îmi da o stare proasta. Ce ar putea fi? Mulțumesc
0
07-01-2023, ora 21:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eructatiile pot fi o somatizare de anxietate. Faceti orientativ un test de anxietate pe net. Daca iese pozitiv, mergeti la un psihiatru. Trec cu tratament pentru anxietate (daca se pune diagnosticul de anxietate).
0
08-01-2023, ora 18:23
Elena Elena88
Nu este medic/terapeut
Elena Elena88
Bună seara! Cu tulburare de anxietate sunt diagnosticata din luna octombrie 2022. Am fost la psihiatru și mi s a dat cipralex dar nu l am suportat din cauza reacțiilor adverse.
0
08-01-2023, ora 21:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Seroxatul e bun pentru anxietate si pentru aceste simptome. Stiu cateva persoane carora le-a trecut cu Seroxat. Rugati dr. sa va dea sa incercati si Seroxatul.
1
09-01-2023, ora 20:21
Elena Elena88
Nu este medic/terapeut
Elena Elena88
Am sa vorbesc cu medicul psihiatru sa mi schimbe cu Seroxat. Sper sa îl suport și pe acesta. Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: