eruptie pe zona fetei

22-10-2007
JustMe84
Nu este medic/terapeut
JustMe84
va rog mult sa nu ocoliti mesajul meu!!!!!!

ma confrunt cu o eruptie in zona fetei de vreo 2 ani...se pare ca nu reusesc sa scap de ea deloc..(am 23 de ani)
sunt cosuri sub piele care imi apar in zona T dar cu precadere in barba si dinspre barba spre obraz (langa nas, gura).
am incercat fel de fel de metode extreme> cum ar fi recurgerea la clisme zilnice cu diferite ceaiuri (crezand ca probl toxinelor imi produce eruptiile respective..) insa nici dupa tratamentul acesta nu am simtit nicio ameliorare..
mai folosesc si crema RETIN A dar chiar daca usuca cosurile ajunse la maturitate, nu rez si probl interna, caci ele apar din nou

mi-ar placea sa intalnesc un dr care sa ma supuna unor investigatii riguroase ca sa nu trebuiasca sa experimentez fel de fel de medicamente..insa nu stiu cui sa ma adresez (mentionez ca locuiesc in Bucuresti)

ma puteti ajuta cu un sfat ????

va multumesc anticipat!!!!!!
4 comentarii
0
22-10-2007, ora 00:00
JustMe84
Nu este medic/terapeut
JustMe84
va rog mult sa imi dati un sfat!!!
0
24-10-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru inceput ar trebui sa faci o ecografie de ovare, pentru a vedea daca nu ai ovare polichistice. Apoi ar trebui sa-ti dozezi 17-steroizii urinari.
In functie de rezultate tratamentul trebuie sa fie atat local cat si general.
0
24-10-2007, ora 00:00
JustMe84
Nu este medic/terapeut
JustMe84
Va multumesc mult de raspuns!!din cate imi amintesc am fost diagonsticata cu ovare polichistice insa singurul tratament din cate stiu eu este administrarea de anticonceptionale iar eu nu mai am voie sa iau...mi s-a recomandat odata DIANE 35 fara sa mi se faca teste si mi s-au umflat picioarele atat de tare incat am ramas cu cateva vergeturi..mi s-a administrat heparina pentru a fluidiza sangele si pt a evita posibile formari de cheaguri...

nu stiu daca are vreo legatura sau nu cu eruptia de pe fata dar vreau sa va mentionez ca am destul de des probleme cu infectia urinara, iar in zona inghinala mi se formeaza niste cosuri in piele care se infecteaza (ma epilez cu epilatorul si am presupus ca aceste cosuri apar datorita cresterii firelor de par sub piele dar acum nu mai sunt asa sigura..)

daca ati putea sa imi mai dati cateva sfaturi v-as fi tare recunoscatoare!!!
0
25-10-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mai multe sfaturi poti apela la unul din colaboratorii "forumului" din Bucuresti, , dr. Adina Alexandru, ale carei date de contact le gasesti in sectiunea "colaboratori".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: