eruptie polimorfa la lumina

12-11-2007
novenna
Nu este medic/terapeut
novenna
ma numesc Trufin Marieta, am 49 ani, jud Botosani si in vara acestui an am fost diagnosticata la Spitalul "Elias" din Bucuresti cu eruptie polimorfa la lumina(suspecta LED).Momentan urmez tratament cu Plachinil, dar trebuie sa merg la un medic dermatolog pentru noi investigatii.Va rog sa imi recomandati un medic si modul in care pot lua legatura cu acesta pentru o consultatie in perioada 20-30 noiembrie.Va multumes si astept raspunsul dumneavoastra
2 comentarii
0
14-11-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Intrati pe indexul medical al acestui site si cautati un medic dermatolog in ce oras va convine. Pentru Iasi puteti accesa si www.iasiprest.ro
0
21-04-2011, ora 11:48
vicro89
Nu este medic/terapeut
vicro89
Deja de 4 ani, la o perioada de timp dupa expunerea la soare initial mi se irita pielea, apoi apar niste bubite mici, asemanatoare cu cosurile si pline cu un lichid albicios. Initial imi aparea doar pe piept si pe abdomen. Apoi s-a extins si in zona acoperita de manecile tricoului. Apoi a urcat la nivelul cefei.Acesta este primul an in care a urcat la nivelul fetei, mi s-a umplut fruntea de aceste mici bubite si a inceput sa coboare si inspre nas. Nu e nevoie decat de 20-30 de min de expunere la soare si imi apar aceste bubite. Dupa cercetarile mele de pe internet, simptomele sunt exact cele descrise la boala Eruptie polimorfa la lumina. Pentru tratarea efectelor mi-a fost recomandat in primul rand Xyzal iar apoi Advantan Milk. Tin sa precizez ca roseata a disparut in urma aplicarii unguentului Advantan Milk, dar bubitele au aparut in acelasi numar. Caut un doctor dermatolog care ma poate ajuta cu problema mea, eventual chiar sa incerce sa combata cauza, nu doar efectul. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Eruptia polimorfa la lumina

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: