Escapelle si efectele sale (negative)

30-06-2013
cherry_face00
Nu este medic/terapeut
cherry_face00
Buna ziua. Am luat 'pastila de a doua zi' Escapelle la 12 ore dupa contactul sexual. Dupa ea am avut cam 6 zile sangerari dar nu abundente, fara dureri. Dupa aceasta, am mai avut un contact sexual dar s a rupt prezervativul...am luat din nou pastila de a doua zi, pana in 12 ore de la contact. As vrea sa stiu daca sunt normale sangerarile acelea (cu toate ca era precizate in prospectul medicamentui) si ce efecte negative are medicamentul?...cam cand sa ma astept sa am urmatorul ciclu menstrual?
4 comentarii
0
30-06-2013, ora 19:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tu iei Escapelle ca pe bomboane si mai intrebi ce efecte negative are.sangerarile neregulate sant de asteptat daca ai luat doua pilule incarcate de hormoni in nici doua saptamani...ai grija..cam intr-o luna chiar doua vei avea o menstruatie normala ( asta daca intre timp nu mai apelezi iar la Escapelle )..
0
30-06-2013, ora 20:32
cherry_face00
Nu este medic/terapeut
cherry_face00
Multumesc din suflet tr raspuns!
0
30-06-2013, ora 22:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cherry_face00

Pilulele astea nu ai voie sa le iei decat o data pe an si trebuie sa stii ca pot provoca avortul timpuriu, lucru care iti poate produce mari complicatii in viata pe viitor (probleme cu sanatatea, pierderi financiare, probleme in familie).

Plus ca risti sa te dezechilibrezi hormonal pe perioada nedeterminata de la aceste pastile.
0
10-09-2013, ora 17:32
cherry_face00
Nu este medic/terapeut
cherry_face00
Buna ziua, as avea si eu o intrebare. Am luat prima folie de logest in prima zi a menstruatiei dar apoi am vrut sa mi aman putin menstruatia si am citit ca pot sa iau pastila in continuare adica am inceput o noua folie din care am luat 2 zile apoi am facut pauza de 7 zile si le am inceput din nou. Ar trebui sa ma protejej suplimentar in primele 7 zile dupa pauza sau?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul