Escherichia coli

29-02-2012
miky_mihaela30
Nu este medic/terapeut
miky_mihaela30
Buna seara! Va rog sa-mi spuneti cum pot scapa de ESCHERICHIA COLI, am 71 de ani si de o luna duc un mare calvar.Antibiograma prezinta ca ar fi sensibil la Gentamicina, augumentin si Ceftriaxona...augumentin am folosit o cutie si nimic, acum mi s-a recomandat Cipralex, desi Levofloxacin apare rezistent in antibiograma..Multumesc, astept vesti bune de la voi dragi cititori.O primavara frumoasa va doresc!
4 comentarii
0
06-03-2012, ora 07:04
stefania13
Nu este medic/terapeut
stefania13
Buna ziua
Vreau sa va impartasesc din experienta mea cu e-coli am avut intotdeauna probleme cu aceasta bacterie.e-coli traieste in noi in intestinul gros iar dak igiena e precara si nu bem suficiente lichide si stam in frig reapare.Am luat antibiotice peste antibiotice multi ani de tot felul si dupa o perioada tot imi reaparea dar acum am descoperit un produs american pe baza de monozaharida din afine se numeste d-mannose si o puteti lua de pe site ul naturanoastra e extraordinar in 24 de ore am scapat de usturimi pt ca ajuta la eliminarea e coli si nu e antibiotic este un pik mai scump in jur de 120 lei dar isi merita banii.Incercati si nu veti regreta.
Multa sanatate.
0
06-03-2012, ora 23:44
miky_mihaela30
Nu este medic/terapeut
miky_mihaela30
Multumesc, sunteti o draguta.
0
15-06-2012, ora 13:45
victoriatofan
Nu este medic/terapeut
victoriatofan
Ma lupt cu aceasta boala (infectie urinara) de 25 ani, am fost depistata cu e-coli si am urmat tratament cu antibiotice, in functie de antibiograma, pana la gentamicina injectabila, dar simptomele reveneau: usturimi la urinare, urinare frecventa, o jena permanenta, arsuri, frisoane, etc. In zilele noastre s-au fabricat antibiotice noi, fiindca acesti microbi se perfectioneaza in timp, ca sa reziste si trebuie permanent sa schimbi antibioticul fiindca devin rezistenti. Ultima oara am luat cefaclor (cloracef), dar acum nu-si mai face efectul. Singurul tratament care-mi calmeaza crizele este ceaiul de coada soricelului, concentrat si cald, baut in cantitati mari, cana dupa cana, cam 2-3 litri pe zi si bai fiebinti la picioare (pana la genunchi, nu mai sus, fiindca favorizeaza infectia). Port sosete in casa si vara, dorm cu sosete, tot timul am senzatia de frig si de amorteala la picioare, mai ales la talpi si degete. Nu-si face efectul nimic altceva, am luat piafen pt.calmarea durerilor, dar nu am simtit nici o ameliorare, doar ceaiul cald, care spala si dezinfecteaza tot: rinichi, vezica, uretra, etc., mai imi calmeaza si reduce din simptome si ma repune pe picioare cat de cat, dar este un calmant de moment, fiindca totul se repeta de a doua zi. Din cauza antibioticilor luate in cantitate mare, am facut candidoza bucala asta-vara, de care nici acum nu m-am vindecat complet, am ramas cu o senzatie de mancarime pe cerul gurii si de stranut si curs nasul la schimbare de admosfera sau dimineata. Nu se scapa de e-coli, dar daca te tii de tratament (adica 3 luni de antibiotice schimbate conform antibiogramei) poti sa tii boala sub control. Eu sunt mai neglijenta si de aceea am ajuns sa sufar atat, daca vedeam ca mi-e mai bine nu mai repetam analiza de urocultura pana cand venea urmatoare criza. Nu va sfatuiesc sa faceti la fel, ci sa urmati tratamentul corect. Multa sanatate
0
02-11-2019, ora 23:12
Utilizator00727
Nu este medic/terapeut
Utilizator00727
Buna ziua!
Sa va povestesc experienta mea. Si eu am avut aceeasi problema. E.coli imi dadea mari batai de cap. M-am luptat 8 luni de zile cu ea, si precizez ca am luat antibiotice dupa antibiograma la recomandarea medicului, dar nu m-a ajutat nimic. Pana cand o cunoscuta mi-a spus de un remediu natural care m-a ajutat sa scap complet de problema.
250g radacina patrunjel, 250g lamaii cu tot cu coaja, 200g miere de albine, 200ml ulei de masline toate date prin blander si omogenizate. Pasta obtinuta se tine la frigider. Am laut 2 lingurite dimineata pe stomacul gol si 2 lingurite de compozitie seara inainte de masa, timp de 2 saptamani. Pe langa asta 4 zile in fiecare seara am baut 1 cana de ceai de patrunjel (frunze). Remediul l-am incercat in timp ce luam si ultima tura de antibiotic recomandat de urolog.
De asemenea, pentru infectiile urinare sunt recomandate merisoarele (fructe proaspete sau congelate). Pentru infectiile urinare necomplicate puteti manca cate 1-2 linguri de merisoare seara timp de 7 zile. Sper sa va ajute informatiile.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reglementările care restricționează consumul de antibiotice în creșterea animalelor, asociate cu o reducere a infecției cu E. Coli la oameni
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •