Este cancer de colon?

18-12-2018
MariaDanila
Nu este medic/terapeut
MariaDanila
Bună ziua. De câțiva ani mă confrunt cu o constipatie mai cronica. Am făcut mai multe ecografii dar nu mi-a ieșit nimic. Nu prea am băgat în seama, pentru ca am crezut ca este normal si ca o sa se rezolve de la sine. Am introdus în dieta mea fibre și diferite ceaiuri, iaurturi dar cu efect de scurta durata. În ultimul timp am tot avut senzații de voma, dureri de burta, stomac, spate și dificultate în respirație. Intr-O zi, a ieșit doar puțin sânge fără materii fecale. Sa fie cancer? Am și ocluzie intestinala? Sincer mi-e frică să merg la medic. Vreau sa se rezolve problema pe cale naturala cu o dieta echilibrata. Va rog ajutați-mă. Am doar 22 de ani
1 comentarii
0
30-12-2018, ora 16:33
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Daca simptomele provin de la dieta, se rezolva cu dieta, daca provin de la o boala, trebuie tratata boala (fisura anala, hemoroizi, polipi, tumori, boala inflamatorie intestinala, parazitoze, etc, etc)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •