Este dermatita de contact?

10-02-2010
Violetera
Nu este medic/terapeut
Violetera
de citeva zile ma ustura pielea dar cel mai mult pielea de pe fese, unde ma arde pur si simplu nu mai pot sa dorm noaptea de durere.8ore stau pe scaun fiind cusatoare, va rog daca imi poate spune cineva cu ce alifie as putea sa-mi dau in afara de crema de galbenele(care nu ma ajuta de loc).
11 comentarii
0
12-02-2010, ora 20:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa aplicati inainte de inceperea lucrului Repair lipobase.
0
18-06-2010, ora 18:48
Violetera
Nu este medic/terapeut
Violetera
AM FOLOSIT CREMA INDICATA DE D-VOASTRA, VA MULTIMESC DAR PROBLEMA RAMANE.NUPOT PURTA DECIT HAINE FOARTE MOI DE BUMBAC SAU MATASE ALTFEL MA ARDE PIELEA.NU MA POT SPALA CU PRODUSE PARFUMATE AM UN SAPUN DE COPII PE CARE IL SUPORT CITDECIT
0
21-06-2010, ora 08:02
sfiosul
Nu este medic/terapeut
sfiosul
am fost si eu diagnosticat cu dermatiti de contact, mentionez ca am lucrat in domeniu petrolier si la inceput ma minca pielea pe palme si intre degete si cind ma frecam imi apareau un fel de bubite mici cu lichid pe care eram nevoit sa le scarpin pina le rupeam.dupa aceea mi se usca pielea pe degete si crapa de curgea singe.am fost la dermatolog si mi-a facut injectii cu dipropfos direct in degete una la 3 saptamini.mi-a trecut nu imi mai crapa miinile dar periodic imi apare mincarimea si ma scarpin pina le rup ca nu suport mincarimea.daca se intimpla sa scape citeva fara sa le rup ramin niste punctisoare maronii care se escuameaza in timp.va rog sa-mi spuneti ce sa fac cind apare mincarimea ca sa nu mai rup acele bubiti ca apar mai ales intre degete si cind le rup arata urit ca si cum te-ai arde cu ulei incins.va rog sa-mi recomandati ceva naturist daca se poate. multumesc mult.
0
25-06-2010, ora 13:19
sfiosul
Nu este medic/terapeut
sfiosul
va rog sa-mi dati si mie un raspuns la comentariul din data de 21-06-2010 referitor la dermatita de contact. multumesc.
0
06-07-2010, ora 20:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Violetera:
Cred ca ar trebui sa mergeti la o clinica dermatologica pentru niste inverstigatii mai ample si un tratament mai serios!
0
06-07-2010, ora 21:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru sfiosul:
Nu ma pricep la tratamente naturiste !
0
06-07-2010, ora 21:36
sfiosul
Nu este medic/terapeut
sfiosul
multumesc domnul doctor atunci va rog sa-mi recomandati ce credeti ca e indicat in situatia mea
0
06-07-2010, ora 21:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu as recomanda Elocom crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, masand bine pana intra in piele.
0
07-07-2010, ora 08:08
sfiosul
Nu este medic/terapeut
sfiosul
multumesc foarte mult domnul doctor voi urma sfatul dumneavoastra.
0
02-08-2018, ora 10:46
Diana Carpiuc
Nu este medic/terapeut
Diana Carpiuc
Buna ziua, Ma scuzati, as vrea sa fac o intrebare, de doua zile mi sa inrosit pielea de sub talpa piciorului, este rosie si ma arde, din prima zi mia aparut niste bubite inauntru dar sunt tari...si este umflata toata zona !. Mentionez ca pielea este foarte sensibila, din cauza ca am avut niste arsuri la talpa piciorului in copilarie! Si ma doare acum cand mia aparut aceasta problema..nici nu pot calca, ca ma doare, si am imprrsia ca imi crapa pielea! Ce as puea face?va rog dati-mi o solutie...macar sa nu fie grav, ! Sunt speriata...oricum am facut programare la doctorul de familie..dar va trebuii sa astept pana maine...si nu mai suport de durere.(ma arde, zi ini vine sa ma scarpin)dar ma abtin.
0
02-08-2018, ora 10:47
Diana Carpiuc
Nu este medic/terapeut
Diana Carpiuc
Am uitat sa mentionez ca acum 4 zile am purtat niste sandaluti noi...care se pare ca miroase a ceva toxic...(miroase a nou)...este posibil sa fi facut vreo alergie cumva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •