este infectie urinara sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

este infectie urinara sau altceva?

26-08-2007
madamada
Nu este medic/terapeut
madamada
am o problema medicala si sper ca ma puteti ajuta. De o saptamana am febra cam 37.7, a ajuns uneori la 38 der nu mai mult. Tot de atunci am o durere a canalului urinar. Am luat de 2 zile norfloxacin, si nimic, nicio imbunatatire. azi am urinat cu sange sau cred ca erau cheaguri mai albe nici decum rosu inchis, ma gandesc sa nu fie puroi. urina are culoare normala si nu miroase urat. de asemenea a aparut si o mancarime mai nou. Am fost la doctor si dupa examenul urinar au zis ca am proteine in urina cam multe. destul de confuz totusi.

Multumesc pentru ajutor M
2 comentarii
0
26-08-2007, ora 00:00
stalker
Nu este medic/terapeut
stalker
Buna Mada,
pana iti raspunde un medic... si eu lucrez in domeniu medical.Un examen urinar si o urocultura ar trebui sa fie oarecum concludente, in prima faza.Urocultura spune daca ai sau nu o infectie urinara, iar antibiograma spune medicului la ce antibiotic e sensibil germenele respectiv.De ce ai luat doar 2 zile norfloxacin (asta se poate recomanda la infectie), se ia cel putin 5 zile, altfel nu e nici un rezultat.Febra poate fi asociata cu infectia, de asemenea si proteinele, dar nu numai in asta.Durerea si urinatul cu sange: o infectie, un calcul urinar, o probl. genitala, etc
0
25-09-2007, ora 00:00
diandra
Nu este medic/terapeut
diandra
Buna, si eu am avut aceeasi situatie, singe in urina, febra, pe linga medicamentul pe care l.am luat, mi.am facut bai de sezut o saptamina cu ceai de coada calului si am baut ceai de afine si de coada calului, rezultatul?nu mai am nimic de atunci.succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •