Este insarcinata?:|:|:|

27-10-2010
razvan8
Nu este medic/terapeut
razvan8
Nu stiu ce se intampla, dar prietenei mele ia intarziat menstruatia timp de 7 zile de regula, ii venea pe 19, 20..dar nici azi fiind in 27 nu i-a venit ! Ultimul contact sexual l-am avut akum 2 saptamani, am folosit prezervativul...
primul numar a fost ok, dupa care am stat cateva minute si l-am inceput si pe al doilea, chestia este ca din greseala cand sa pun un nou prezervativ, l-am pus invers..am vazut ca nu este pus corect, dupa care l-am pus cum trebuia, este posibil ca punandu-l invers, si apoi corect sa fii ramas ceva pe el...si sa ramana gravida ? Tin sa spun ca inainte de primul numar mi-am "sters-o" !

Mai tin sa spun ca a prins-o ploaia inainte de data normala 19, 20 cand de regula ii venea, a fost si stresata...
de pe 26 seara are dureri de spate si o doare stomacul, si akm are dar totusi nu-i vine :(

sa fie o raceala ? sau de la stres sa-i intarzie 7 zile
Ba chiar am facut si un test de sarcina azi (27) a iesit negativ

sa-mi fac griji sau sa nu-mi fac?
11 comentarii
0
31-10-2010, ora 16:16
Vladimirov
Nu este medic/terapeut
Vladimirov
1. Astfel de intarzieri mai sunt - nu inseamna deocamdata ca este sau nu este insarcinata insa.
2. Mai cumpara inca un test de sarcina (Barza, Narcis etc.) si sa-l faca.
3. Slabe sanse sa fie insarcinata dar cum nu e o certitudine - sa mai faca un test (citeste prospect, unele se fac in anumite conditii doar).
0
22-11-2010, ora 15:18
special
Nu este medic/terapeut
special
ai grija, da e posibil sa ramana insarcinata, dar sansele sun tminime, depinde ce ghinion aveti voi 2. cred ca este doar racita!
0
26-11-2010, ora 14:36
meeda
Nu este medic/terapeut
meeda
Buna, vreau sa sa va intreb daca a trecut cineva printr-o situatie asemanatoare.Mi-a venit ciclul pe 10 noiembrie si in ultima zi, adica pe 16 am avut contact sexual neprotejat, si a ejaculat putin in mine.Am fost la farmacie si am luat postinor 2.Pe 22 am avut sangerare, iar pe 25 a mai fost doar putina sangerare; pe 25 seara am avut iar contact sexual cu acelasi final nefericit.Poate postinor sa isi fi pastrat efectul pana acum si sa nu raman insarcinata?Ce pot face in sensul asta?
0
26-11-2010, ora 20:14
Sandel Sauleanu
Nu este medic/terapeut
Sandel Sauleanu
E la noroc, intr-adevar... Testul de sarcina rapid !
0
27-11-2010, ora 10:37
Georgiana234
Nu este medic/terapeut
Georgiana234
Buna ziuaa am si eu o problema in urma cu 5 zile am avut un contact sexual cu prietenul meu si dupa 43 de ore am luat postinol2 nu stiu daca a ejacuat in mine dar vreau sa stiu daca exista riscu sa raman insarcinata sunt foarte disperata si nu stiu ce sa fac am luat prima pastila dupa 43 de ore iar a 2 dupa 12 ore cum scria in prospect dar faza este ca a 2 zi dupa ce am facuto prima oara adica eram virgina am facuto iar si porma am luat postinol deci luni la ora 12 am facuto pentru prima oara iar marti la ora 9 sau ceva de genu am facuto iar si am facuto neprotejat si nu stiu prea multe despre subiectul sex si apoi miercuri la ora 8:30 am luat postinol prima pastila si la 20:30 a 2 pastila va rog raspundetimi si mie exista riscu sa fi ramas tin sa mentionez ca nu am avut nici o reactie adversa ex varsari ameteli sangerari pana acum.
0
02-12-2010, ora 02:20
Sandel Sauleanu
Nu este medic/terapeut
Sandel Sauleanu
Crap cand v-aud :"nu stiu daca a ejaculat in mine" dar cine trebuie sa stie ? Daca nu are grija de tine ce mai cauti cu el ? Ai avut bani de Postinor 2, l-ai luat fara sa stii daca este nevoie, poate pentru a cine stie cata oara... Daca iei pastila in ritmul asta o sa crapi !
PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
POSTINOR-2, comprimate, 0, 75 mg
Levonorgestrel
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Dacă aveţi orice întrebări suplimentare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Acest medicament se eliberează fără prescripţie medicală numai pentru pacientele cu vârsta
peste 18 ani. Nu trebuie să-l daţi altor persoane. Le poate face rău, chiar dacă au aceleaşi
simptome cu ale dumneavoastră.
- Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă
nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau
farmacistului.
În acest prospect găsiţi:
1. Ce este Postinor-2 şi pentru ce se utilizează
2. Înainte să luaţi Postinor-2
3. Cum să luaţi Postinor-2
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Postinor-2
6. Informaţii suplimentare
1. CE ESTE POSTINOR-2 ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Postinor-2 comprimate conţine o substanţă activă sintetică de tipul hormonului luteal, levonorgestrel.
Postinor-2 previne în jur de 85% din sarcinile posibile, dacă primul comprimat este administrat în
primele 72 de ore (3 zile) care urmează unui contact sexual neprotejat.
Postinor-2 nu va preveni sarcina în orice situaţie, dar comprimatele sunt mult mai eficiente cu cât sunt
luate mai repede după contactul sexual neprotejat (primul comprimat este mai bine să fie administrat
în prima zi, decât să fie amânat până a treia zi). Al doilea comprimat trebuie luat la 12 ore (dar nu mai
târziu de 16 ore) după administrarea primului comprimat.
Postinor-2 acţionează prin:
- Împiedicarea ovarelor de a elibera ovule;
- Împiedicarea fertilizării cu spermă a ovulului deja eliberat;
- Împiedicarea ovulului fertilizat de a se implanta în peretele uterului.
Postinor-2 împiedică sarcina înainte ca aceasta să se instaleze.
Postinor-2 nu are efect dacă sunteţi deja însărcinată.
2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI POSTINOR-2
Vă rugăm să întrebaţi farmacistul înainte să luaţi acest medicament deoarece contracepţia de urgenţă
poate fi nerecomandabilă în cazul dumneavoastră.
Dacă aveţi mai puţin de 16 ani, trebuie să vă adresaţi medicului sau cabinetului de planificare familială
pentru a obţine informaţii despre contracepţia de urgenţă.
Puteţi folosi Postinor-2 în orice moment al ciclului menstrual, cu excepţia cazului în care ciclul
întârzie. Dacă ciclul dumneavoastră întârzie, trebuie să spuneţi acest lucru doctorului.
Înainte de a lua acest medicament, medicul sau farmacistul poate verifica dacă nu sunteţi deja
însărcinată, întrebându-vă despre datele ciclurilor menstruale sau data ultimului contact.
Nu luaţi Postinor-2
- Dacă ştiţi că aveţi alergie la oricare dintre constituenţii acestui medicament.
2
Aveţi grijă deosebită când utilitaţi Postinor-2
Trebuie să vă adresaţi medicului, pentru consiliere despre contracepţia de urgenţă dacă:
- Aveţi o afecţiune a intestinului subţire (cum este boala lui Crohn), care să intervină în digestia
alimentelor;
- Suferiţi de afecţiuni grave ale ficatului;
Dacă va aflaţi în oricare dintre aceste situaţii, este posibil ca administrarea Postinor-2 să nu fie
recomandabilă în cazul dumneavoastră şi să fie necesară utilizarea altor tipuri de contracepţie de urgenţă.
Acest medicament nu vă oferă protecţie împotriva bolilor cu transmitere sexuală, numai prezervativul
o poate face. În cazul în care aveţi suspiciuni, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau
cabinetului de planificare familială.
Folosirea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavostră sau farmacistului dacă luaţi sai aţi luat recent orice alte
medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Trebuie să vă adresaţi medicului, pentru consiliere despre contracepţia de urgenţă dacă luaţi oricare
dintre medicametele prezentate mai jos, deoarece aceste medicamente pot împiedica Postinor-2 să
acţioneze normal:
- barbiturice şi alte medicamente folosite în tratamentul epilepsiei (de exemplu, primidonă,
fenitoină şi carbamazepină);
- medicamente utilizate în tratamentul tuberculozei (de exemplu, rifampicină, rifabutină);
- un tratament pentru infecţia cu HIV (de exemplu, ritonavir);
- un medicament folosit pentru a trata infecţiile fungice (de exemplu, griseofulvină);
- produse fitoterapeutice care conţin sunătoare (Hypericum perforatum);
- un medicament numit numit ciclosporină (folosit pentru a susţine sistemul imunitar)
Sarcina şi alăptarea
Nu trebuie să luaţi acest medicament dacă sunteţi deja însărcinată.
Dacă aţi avut un contact sexual neprotejat cu mai mult de 72 de ore înainte, în cadrul aceluiaşi ciclu
menstrual, este posibil să fiţi deja însărcinată şi tratamentul nu va fi eficient. Dacă ultimul ciclu a
întârziat cu mai mult de 5 zile sau a fost neobişnuit de redus sau neobişnuit de abundent sau dacă
suspectaţi că aţi putea fi însărcinată (stare de rău, vărsături, sensibilitate a sânului), trebuie să vă
adresaţi medicului dumneavoastră pentru a afla dacă nu sunteţi deja însărcinată.
Dacă rămâneţi însărcinată chiar şi după ce aţi luat acest medicament, este foarte important să vă
adresaţi medicului dumneavostră. Nu există dovezi că Postinor-2 va dăuna copilului ce se dezvoltă în
uterul dumneavostră, dar doctorul dumneavoastră poate va dori să verifice dacă acea sarcină este
ectopică (copilul se dezvoltă în afara uterului). Această atenţionare este deosebit de importantă dacă
aveţi o durere abdominală severă după ce aţi luat Postinor-2 sau dacă aţi mai avut anterior o sarcină
extrauterină, intervenţie chirurgicală la nivelul trompelor uterine sau aţi avut boală inflamatorie
pelvină.
Cantităţi foarte mici din substanţa activă a acestui medicament pot apărea în laptele matern. Aceste
cantităţi nu sunt suficiente pentru a dăuna copilului, însă pentru mai multă siguranţă, puteţi lua
comprimatul imediat după ce alăptaţi. În acest fel, luaţi comprimatul cu mult înainte de următoarea
masă, şi reduceţi cantitatea de substanţă activă pe care copilul dvs. ar putea să o preia din laptele
matern.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Nu s-au efectuat studii privind efectele asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Informaţii importante privind unele componente ale Postinor-2
Dacă medicul dumneavostră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l
întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
3
3. CUM SĂ LUAŢI POSTINOR-2
Luaţi un comprimat cât mai curând posibil (dar nu mai târziu de 72 de ore) după ce aţi avut un contact
sexual neprotejat. Înghiţiţi comprimatul întreg, cu apă, dacă este necesar. Nu amânaţi administrarea
primului comprimat. Acesta acţionează cu atât mai eficient, cu cât este luat cât mai repede după
contactul sexual neprotejat.
Este important să luaţi al doilea comprimat la 12 ore (şi nu mai târziu de 16 ore) după primul
comprimat. Aceasta poate însemna că trebuie să vă programaţi alarma ceasului, pentru administrarea
celui de-al doilea comprimat. Dacă nu sunteţi sigură despre programarea momentului pentru
administrarea comprimatelor, adresaţi-vă farmacistului pentru informaţii.
Cât de des puteţi utiliza Postinor-2?
Trebuie să utilizaţi Postinor-2 doar în cazuri de urgenţă şi nu ca o metodă regulată de contracepţie.
Dacă Postinor-2 este folosit mai mult decât o singură dată într-un ciclu menstrual este foarte posibil să
vă dereglaţi ciclul menstrual.
Postinor-2 nu este la fel de eficace precum metodele de contracepţie cu administrare regulată. Dacă
dumneavoastră consideraţi că aveţi nevoie de cicluri repetate de contracepţie de urgenţă, ar trebui să
luaţi în considerare metode de contracepţie pe termen lung.
Ce trebuie să faceţi dacă vă este rău (vărsături)
Dacă vă este rău (vărsături) în primele trei ore după administrarea primului comprimat, trebuie să luaţi
imediat al doilea comprimat din cutie. Apoi, trebuie să contactaţi imediat farmacistul, medicul sau
cabinetul de planificare familială.
Dacă vă este rău (vărsături) în primele trei ore după administrarea celui de al doilea comprimat,
trebuie să contactaţi imediat farmacistul, medicul sau cabinetul de planificare familială, deoarece este
posibil ca tratamentul să nu fi acţionat eficient.
Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Postinor-2:
Deşi nu există date despre reacţii adverse grave care să provină din adminstrarea mai multor
comprimate deodată, este posibil să nu vă simţiţi bine, chiar să vă fie rău (să aveţi vărsături), sau să
aveţi sângerări vaginale. Trebuie să vă adresaţii farmacistului, medicului dumneavoastră sau
cabinetului de planificare familială, pentru asistenţă medicală.
Dacă uitaţi să luaţi Postinor-2
Trebuie să utilizaţi ambele comprimate din cutie (în modul descris mai sus), la un interval de timp nu
mai mare de 16 ore (de preferat 12 ore) între administrarea comprimatelor.
Dacă aţi întârziat administrarea celui de al doilea comprimat mai mult de 16 ore, luaţi comprimatul
imediat ce vă amintiţi şi contactaţi cât mai curând farmacistul, medicul sau cabinetul de planificare
familială.
După ce aţi luat Postinor-2, dacă doriţi să aveţi contact sexual şi nu folosiţi pilule contraceptive, este
bine să folosiţi prezervative sau diafragmă şi spermicide. Acestea sunt necesare, deoarece Postinor-2
nu îşi va face efectul dacă aveţi contact sexual neprotejat repetat, înainte de apariţia următorului ciclu.
Se recomandă să vă programaţi un consult medical la aproximativ trei săptămâni după ce aţi luat
Postinor-2, pentru a vă asigura că medicamentul şi-a făcut efectul.
Dacă ciclul vă întârzie cu mai mult de 5 zile sau este neobişnuit de redus sau neobişnuit de abundent,
trebuie să vă contactaţi medicul, cât mai curând posibil.
Dacă aţi rămas însărcinată chiar şi după ce aţi luat acest medicament, este important să vă adresaţi
medicului.
Medicul dumneavostră vă poate consilia asupra altor metode de contracepţie pe termen lung care sunt
mult mai eficiente în prevenirea sarcinii.
Dacă veţi continua să utilizaţi contracepţia hormonală în mod regulat, cu pilulele contraceptive şi nu
aveţi sângerări în perioada de pauză de administrare, adresaţi-vă medicul pentru a vă asigura că nu
sunteţi însărcinată.
4
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Postinor-2 poate avea efecte adverse.
- Este posibil să vă simţiţi rău o scurtă perioadă de timp după ce aţi luat acest medicament.
- Este posibil să vă fie chiar rău (să aveţi vărsături) după ce aţi luat acest medicament. Dacă vă
este rău citiţi capitolul "˜Ce trebuie să faceţi dacă vă simţiţi rău (vărsături)"™.
- Ciclul dvs. poate fi diferit. Cele mai multe femei au un ciclu normal la momentul
obişnuit, dar unele pot avea menstruaţia mai târziu sau mai devreme decât momentul obişnuit.
De asemenea, puteţi avea sângerări neregulate sau sângerări în picături până la următorul dvs.
ciclu. Dacă ciclul dumneavostră întârzie cu mai mult de 5 zile sau este neobişnuit de redus sau
neobişnuit de abundent, trebuie să vă adresaţi medicului, cât mai curând posibil.
- Este posibil să aveţi sensibilităţi ale sânilor, dureri de cap, dureri abdominale (dureri de burtă),
diaree, să vă simţiţi ameţită sau obosită după ce aţi luat acest medicament. Aceste simptome ar
trebui să se amelioreze în decursul a câteva zile.
Dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-l informaţi pe
medicul dumneavostră sau pe farmacist.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ POSTINOR-2
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare.
A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.).Data de expirare se referă la
ultima zi a lunii respective.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor
ajuta la protejarea mediului.
0
05-12-2010, ora 11:38
Georgiana234
Nu este medic/terapeut
Georgiana234
este prima oara care le'am luat si da am vb cu iubitu meu si a zis ca fara sa isi dea seama sia dat drumu dar este o problema nu mi-a venit menstruatia si deja au trecut 11 zile de canad am l;uat acea pastila si menstruatia nu a aparut.. imi este foarte frica sa nu fi ramas si daca am ramas imi este frica de un avort..
0
05-12-2010, ora 11:39
Georgiana234
Nu este medic/terapeut
Georgiana234
raspundetimi si mie exista sanse sa fi ramas..? nu am avut sangerari nu am abut nmc decat dureri sub burta si stari de oboseala
0
06-12-2010, ora 13:38
Oana-Aura
Nu este medic/terapeut
Oana-Aura
nu se stie niciodata, mai bine mai asteapta o saptamana, fa un test de sarcina bun, si daca tot ai emotiile astea de ce nu te duci la un consult? un medic te poate ajuta mai mult decat orice forum :) eu asa cred. am fost si eu in situatii de genu si nu mai puteam indura grandurile si frica ca poate am ramas si ca fac o crima... si etc. Sfatul meu, la medic!
0
06-12-2010, ora 16:01
Georgiana234
Nu este medic/terapeut
Georgiana234
ms mult oana:*
Dar mia vnt menstruatia :X
0
06-12-2010, ora 18:00
Oana-Aura
Nu este medic/terapeut
Oana-Aura
Cu placere, nu vreau sa te sperii dar in liceu am avut o colega care i-a venit menstruatia si la un control banal de rutina a aflat ca era insarcinata in 4 luni :| sunt cazuri rare dar nu va neglijati :D
Mie nu mi-a venit intru in a 14-a zi :-
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •