este reflux esofagian sau altceva?

04-03-2011
IrinaBarboi
Nu este medic/terapeut
IrinaBarboi
Din ianuarie am niste stari pe care nu mi le explic.Aceste stari se manifesta la un interval de 2 - 3 zile.Simt un nod in gat, ma arde stomacul si arsura imi urca spre gat, sunt mereu balonata, nu am un scaun regulat, iar cand se manifesta aceste stari simt o apasare pe torace.Am cautat pe internet in cautarea unui raspuns si am gasit aceste simptome ca fiind rezultatul unui reflux esofagian.Ceea ce ma pune la indoiala este faptul ca de acum doi ani cand aveam varsta de 18 ani, ma cam mananca nasul, iar tatal meu mi-a spus ca s-ar putea sa am limbrici.Am intrat pe acest forum pt a ma lamuri cineva si pentru a-mi sugera un doctor bun.Sunt studenta la Bucuresti si nu stiu unde sa incep sa-mi fac analizele.Va multumesc frumos!
3 comentarii
0
04-03-2011, ora 01:42
IrinaBarboi
Nu este medic/terapeut
IrinaBarboi
am in mare aceleasi simptome ca ale tale.Tot acum 2 luni au inceput sa se manifeste.Am senzatia ca imi urca mancarea pana in gat, ma arde suportabil si stomacul si esofagul si aceste simptome le am la un interval de 2 zile, dar se accentueaza cand fumez sau beau alcool.Pe mine insa ma mananca si nasul de 2 - 3 ani si mi s-a spus ca e posibil sa am limbrici..
0
04-03-2011, ora 01:44
IrinaBarboi
Nu este medic/terapeut
IrinaBarboi
am vrut sa raspund unei alte persoane care are simptome ca ale mele dar am reusit sa imi scriu mie..scuzati-ma
0
04-03-2011, ora 15:59
ghencea mihaela
Nu este medic/terapeut
ghencea mihaela
am fost operat in ianuarie 2011 de melanom la sanul stang, examenul anatomo-patologic este :
melanom malign extensiv in suprafata, invaziv in dermul reticular (Clark IV) cu profunzimea invaziei2, 5mm: ulceratie absenta, mitoze circa1/camp 40X, regresie prezenta(mARCAT INFILTRAT LIMFOCITAR SUBIACENT, MARCATA FIBROZA DERMICA).fAZA DE CRESTERE RADIALA PREZENTA(TIP EXTENSIV IN SUPRAFATA)FAZA DE CRESTERE VERTICALA PREZENTA (TIP EPITELIOID). nEV PRECURSOR PREZENT. iNVAZIE vasculara si perineurala absenta (193 500- 502). Margini de rezectie laterale(193 483-493) si profunde(193 494 - 499) fara infiltrare tumorala. Fascie interpectorala fara infiltrare tumorala (193 505-515)
Limfoganglioni reactivi(13)(193 505-515)
Statia II nu contine limfoganglioni (193 516)
Statia III nu contine limfoganglioni(193 517)
San cu formatiune tumorala paramamelonara de de 2/1, 8 cm, usor proeminenta pe suprafata pielii bruna-negricioasa
Am fost operat in ianuarie 2011 la spitalul Coltea de un medic deosebit Dr. Voiculescu mi sau estirpat si ganglionii se spune ca ei nu au avut nimic am inceput tratament cu intron cate 5ml o zi da una nu si am avut stari de febra foarte mare la a treia doza am intrebat medicul si mia zis ca pot sa o fac la jumatate adica 2.5 ml, va intreb este suficient urmeaza sa fac tomograf, alte analize trebuie sa mai fac va intreb? medicul de specialitate de la domiciliu nu este prea explicit de aceea va intreb, indrumatima catre un oncolog mai bun.
astept raspunsuri de la cei care au fost diagnosticati cu asa ceva
este o boala destul de grava daca nu este tratata corespunzator
Sunt la inceputul tratamentului daca ii este bine cu doza de 2, 5 cat oare trebuie sa urmez si cand trebuie sa maresc doza la 5 nu stiu doresc un sfat de la medicii care vor sa raspunda
Este vorba despre sotul meu are varsta de 44 ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •