Examen urina

21-08-2008
Ditta
Nu este medic/terapeut
Ditta
Buna. Am facut un examen de urina.
Rezultatele sunt:
Blood - Neg; Bilirubin - Neg; Urobilinogen - Norm; Ketone - Neg; Protein - 30; Nitrite - Neg; Glucose - Neg; pH - 5.0; Specific gravity - 1025; Leucocyte - Neg.
Proteinele sunt peste limita normalului. Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
23-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ce inseamna 30?mg sau g?Este bine ca examenul sumar urina sa fie interpretat in context clinic, in urma examenului clinic general, de catre medicul care vi l-a recomandat;Avand in vedere ca este singurul parametru modificat si, in functie de antecedentele personale, ar fi bine sa repetati examenul sumar urina;exista anumite conditii nepatologice care determina proteinurie sub 5 g pe zi: stressul emotional si efortul fizic intens, proteinurie ortostatica in timpul zilei la tineri, anumite medicamente( de exemplu oxacilina, aminoglicozide, penicilina, cefalosporine etc); conditii patologice in care apare proteinurie sub 5 g: febra, nefropatia diabetica, nefrita intersitiala; ar fi utile si o ecografie renala, o glicemie; numai bine
0
23-08-2008, ora 00:00
Ditta
Nu este medic/terapeut
Ditta
Multumesc.
Am repetat analizele si acum proteinele au iesit Negativ.
Glicemia - 83, TGL - 175.
Am facut de asemenea o ecografie abdominala si mi s-a zis ca am colecist cu calculi de pana la 6mm(6 pietricele una langa alta) - dar pe mine niciodata nu m-a suparat fierea, doar rinichii ma dor. Unde sa ma mai duc?
Multumesc inca odata.
0
25-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi util un consult gastroenterologic pentru stabilirea unei conduite terapeutice( stabilirea indicatiei de colecistectomie laparoscopica), inclusiv dieta alimentara, avand in vedere ca aveti litiaza biliara cu calculi mici, care prin migrare se pot inclava in CBP( cale biliara principala); numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: