Excrescenta veche si ciudata pe cerul gurii

27-03-2012
ct
Nu este medic/terapeut
ct
Buna ziua,
sunt posesorul unei excrescente bizare, situata pe cerul gurii, central, usor dreapta, spre partea din fata (suficient de aproape de dintii din fata incat sa nu poata fi vazuta, dar suficient de departe ca sa nu fie in legatura cu ei). Ea dateaza de mai multi ani (5, 6, mai mult nu mai stiu), a aparut brusc si are dimensiuni mici (sub proportiile gamaliei de la batul de chibrit). La palpare cu limba este carnoasa, nu foarte tare, si se clatina pe o anume directie, ca si cum nu ar fi solid fixata. Deoarece nu s-a marit in acesti ani, si nici nu m-a deranjat am neglijat-o. Ciudat este ca isi schimba dimensiunea si consistenta destul de des - uneori, dupa ce e deranjata, pare sa devina mai mare, apoi devine o bobita extrem de mica, dand chiar impresia ca va disparea. Peste cateva minute pot sa o simt iarasi mai mare. In general nu doare, uneori, daca ma lovesc la ea cu bolul alimentar, poate sa usture usor. Nu prezint alte simptome la nivelul gurii.
Am 39 de ani, fara antecedente medicale importante, nu fumez, nu beau, am o dantura proasta (masele sparte - se pare ca din lipsa de calciu, dar dinti buni).
Aveti o idee?
1 comentarii
0
28-03-2012, ora 19:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la clinica de maxilo-facial-
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.