Exfolieri palmare nepruriginoase

14-06-2008
luci_epi
Nu este medic/terapeut
luci_epi
Am o problema care a aparut in urma cu aproximativ un an si jumatate. Am avut contact repetat cu betadina iar dupa 2 luni de la incetarea contactului, au inceput sa apara niste vezicule cu continut clar, seros, diametru pana la 1-2 mm, asezate grupat, la nivelul palmei. M-am prezentat la medic unde am primit tratament cu EFUDIX, unguent - fara rezultat, asa ca dupa 2 saptamani am intrerupt tratamentul. Dupa aproximativ o luna leziunile au disparut dar tegumentul din zona respectiva a ramas aspru, uscat si dur. Cand a inceput sa se incalzeasca leziunile au aparut din nou, pe o zona mai extinsa, (mana dreapta - police, la nivelul articulatiei interfalangiene, index-lateral, mana stanga - index, lateral; palma). am fost din nou la medic unde am primit tratament cu xyzal(1/zi), locoid lipocream si belosalic. nu a avut absolut nici un efect. leziunile nu au fost niciodata pruriginoase. Inca ceva, dupa ce ma spal pe maini tegumentul din zona afectata se usuca si pielea incepe sa se exfolieze, iar dupa exfoliere ramane o zona eritematoasa, (aparent sanatoasa). apoi zona respectiva se usuca, tegumentul numai este elastic si se crapa. Va multumesc
6 comentarii
0
20-06-2008, ora 00:00
emilica
Nu este medic/terapeut
emilica
adaog la comentariul de mai sus : acelasi lucru mi se intampla si mie. As dori daca se poate un sfat.Problema a inceput acum 2 ani, cand la intervale de 6 luni (poate) simteam mancarimi intense in palme si scarpinandu-ma, avem usoare exfolieiri. Acum insa, (in urma cu o saptamana) mi-a aparut clar mai multe vezicule cu continut seros incolor de aprox., 1mm, care prin scarpinare se spargeau si apareau descuamari. Asta s-a intamplat in anumite zone (in palma, la incheietura dintre degetul mare al mainii insa descuamarile au inceput sa se produca pe taota palma inclusiv degete (mai ales buricele falagelor) Cat timp ma dau cu diferite creme de maini (pielea fiind ueliosa) nu se observa si nici nu ma mai manaca, insa in momentul cand ma spal pe maini sau spal vasele, pielea devine foarte sensibila, ca si cand am stat in apa ore intregi (se zbarcesc buricele degetelor), apoi dupa stergere se usuca devin aspre si incep sa se exfolieze sau sa se descuameze (nu am absolut nimic la unghii) S-au luat atatea straturi, incat mi-e teama ca voi ajunge la adevarate rani.
1. Lucrez cu acte ptr clieni (foarte multa hartie) pe care contracronometru semneaza clientul si eu timp de 8 ore. Poate sa fie o alergie de la hartie sau poate am contactat un microb de la unul din clienti.
2. Acum 4 ani, am fost operata de cancer de col, prin urmare intru foarte repede in panica la orice anomalie din corpul meu. Va multumesc, in speranta ca voi primi un raspuns
0
07-07-2008, ora 00:00
maryd
Nu este medic/terapeut
maryd
si eu ma confrunt cu acelasi tip de boala din 2001
pe ambele palme mai mult pe palma dreapta
si imi este teama sa nu cuprinda toata palma ca a fost la inceput de un cm si acum am un sfert din palma este cuprins
0
08-07-2008, ora 00:00
lacramioara neagu
Nu este medic/terapeut
lacramioara neagu
buna, aceeasi problema o am si eu de 5-6 ani.apare un fel de ciupercuta mica cu apa.am luat tot felul de tratamante, dar nu au fost eficiente.singurul medicament eficient apartine din farmacia heomopatica si se numeste Ch9 (kalium sulfuric9)e sub forma de granule micute albe.iau dimineata cateva imediat cum ma trezesc.asta le tine sub control si nu mai apar.dar daca intrerup 10 zile imi reapar.si vreau sa mai spun ca numai cand incepe sa fie cald afara apare aceasta asazise ciupercute.as vrea sa scap pentru todeauna de ele:( poate imi puteti da un sfat.
0
09-09-2008, ora 00:00
maryd
Nu este medic/terapeut
maryd
buna! sunt maryd si de curand am mers din nou la dr si am luat urmatoarele medicamente; telfast 180g, 1pastila dimineata 10 zile, symphoral 1 pastila seara tot 10 zile si dermovat unguent
.Rana s-a inchis dar pielea a ramas mai groasa
. Dupa ce am terminat tratamentul am continut cu o crema de intretinere Lipobase REPAIR pentru a mentine pielea catifelata Deocamdata imi este bine nustiu cat v-a dura mai ales ca nu mai am rana deschisa.Daca reapare trebuie sa fac injectii diprophos 7-10 zile.Pote nu mai e nevoie.
0
09-09-2008, ora 00:00
lacramioara neagu
Nu este medic/terapeut
lacramioara neagu
buna, din nou aici.aceeasi problema din pacate.am fost la medicul care ma trateaza de aceasta boala de care nu mai scap:( mi-a schimbat tratamentul, poate ca o sa mearga...inca nu stiu.daca o sa ma fac bine o sa-l scriu aici.deocamndata sant la inceput si nu vreau sa dau sperante inutile.poate o sa-mi ziceti ca vine iarna si nu o sa mai apara(am zis ca imi apar doar cand temperaturile cresc) dar momentan locuiesc intr-o tara unde nu este iarna.si eu sant nevoita sa suport mancarimile alea din palma si in golul din talpa.asta e.poate ca va fi eficient.pana acum doar CH9 a mers.eferitor la ce tratament ia MARYD, am o nelamurire tu zici ceva de o rana deschisa, poti sa zici cum este mai exact rana asta?poate ca nu vorbim de aceeasi boala.daca nu imi trece nici cu noul tratament, o sa incec cu ce ti-a dat medicul tau.daca nici asa o sa iau din nou CH9.sper ca nu toata viata:(
va doresc sanatate multa !!!!
0
10-09-2008, ora 00:00
maryd
Nu este medic/terapeut
maryd
buna!Lacramioara.Poate da domnul si reusesti cu tratamentul care il ei acum.La mine se forma cate o basicuta si ma manca foarte tare si tot scarpinindu-ma se facea rana., Nu pot sa imi dau seama din ce se formau basicutele din cauza unei alergi sau a detergentului, prafului cu care intram in contact.Dr a zis sa nu mai folosesc manusi din cauciuc, tratamentul care mi-la dat am vazut pe prospect ca se refera la alergie., in afara de dermovat., , eu am dat de foarte multe ori cu dermovat inainte si nu se ameliora de loc, acum dupa cum am spus rana s-a inchis dar pielea a ramas putin mai groasa, de moment m-am linistit dar cum am putin senzatia de mancarime intru in panica., ma rog la Dumnezeu sa nu mai apara ca nu mai stiu ce sa fac sunt cu nervi la pamant in momentele acelea.Doamne ajuta sa ne vindecam definitiv sa nu mai apara niciodata.Sanatate si numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reguli pentru o exfoliere eficienta
  • Gomajul
  • Mi se duce pielea - e normal să te jupești?
  • Remedii pentru pielea uscată
  •