exoftalmie - recomandare tomografie

28-10-2009
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
Am mari dureri de cap, ameteli, stau prost si cu tensiunea, la un examen oftalmologic, am fost diagnosticata cu EXOFTALMIE, si mis-a recomandat sa fac o tomografie. Sincera sa fiu ma sperie aceasta tomografie pentru ca nu stiu la ce se refera.
Va rog din suflet, ma poate lamuri cineva ce se poate descoperi la aceasta tomografie? Pentru ce se face de fapt?
4 comentarii
0
28-10-2009, ora 21:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ar fi bine sa stim daca este vorba despre exoftalmie unilaterala sau bilaterala; Pentru a stabili cauza exoftalmiei, avem nevoie de un examen imagistic ( tomografie computerizata de orbite si cerebrala sau RMN; se evidentiaza eventuale procese inlocuitoare de spatiu-ne gandim si la tumori- inflamatia musculaturii extraoculare in oftalmopatia distiroidiana ), un consult endocrinologic, determinarea TSH, T4( ne gandim la o afectiune tiroidiana:boala Basedow); numai bine
0
28-10-2009, ora 21:07
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
va multumesc foarte mult pentru raspuns.
0
23-11-2009, ora 14:43
carmen2345
Nu este medic/terapeut
carmen2345
Buna ziua. Am facut tomografie cerebrala si apoi Rmn cerebral, intrebarea mea este daca la aceste investigatii se vad eventualele infectii la urechi, sinusuri, nas pentru ca mi s-a spus ca nu am nimic si totusi am niste dureri de cap ingrozitoare (la tample si frunte, cel putin deaupra ochilor daca apas putin ma doare foarte rau).De unde poate veni durerea de cap?
0
23-11-2009, ora 23:27
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, se pot evidentia focare infectioase pe CT si RMN; Este necesar un examen clinic pentru a ne orienta catre o etiologie a cefaleei; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea
  • Hipotensiunea
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  •