Exudat nazal

23-12-2018
MariaRadu
Nu este medic/terapeut
MariaRadu
Buna seara
In primele zile din decembrie am recoltat copiilor exudate nazale si faringiene (la cel de 3 ani si 9 luni a iesit pozitiv pentru Haemophilius Influenze in nas, iar la cel de 1 an prezent in nas Haemophilius influenze si Streptococ pneumonie). La recomandarea dr, au urmat 5 zile antibiotic floxal de 3 ori pe zi cate 2 picaturi in fiecare nara si cate 1 picatura in ochi. La 2-3 zile de la inceputul tratamentului, baiatul mai mare a debutat cu rotavirus, a fost internat de urgenta si au recoltat exudat nazal (dupa inca 3 zile era negativ; din cauza starii proaste si a internarii, nu am putut administra corect tratamentul; la externare medicul a decis ca avand in vedere ca exudatul e negativ, nu ne mai facem griji si nu mai trebuie repetata analiza)
Miercuri pe 19 decembrie am fost si am recoltat din nou pentru baiatul mic si azi am primit rezultat ca mai are in nas streptococ pneumonie (antibiograma e la fel ca la prima analiza). Avand in vedere ca e perioada craciunului, nu am acces la medici decat la camera de garda (ma tem ca am lua ceva virusi in plus si nu cred ca e o urgenta medicala totusi)
Partea cea mai grava si pentru care ma adresez dvs este in cazul meu. Tot in data de 19 am recoltat si eu pentru exudate faringian si nazal. Azi au afisat rezultatul: in nas Haemophilius influenze si Stafilococ auriu tip MRSA portaj si antibiogramele celor 2
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privibd ceea ce am de facut, cat de grava s situatia mea, imi fac multe griji pentru copiii mei sa nu ia de la mine si sa le fac rau
Mentionez ca pe cel mic inca il alaptez si ideea de tratamente cu antibiotice puternice impotriva MRSA ma sperie cumplit; nici nu vreau sa ma gandesc la varianta intreruperii alaptarii
Multumesc mult!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •