Fata iritata in urma unui tratament pentru Acnee

07-03-2016
Prodan C.
Nu este medic/terapeut
Prodan C.
Buna ziua, voi incepe cu inceputul experientei mele neplacute cu problema faciala pe care o am.
Prima data mi-au aparut pe face doua cosuri axate pe deasupra buzei superioare. Am fost la dermatolog deoarece erau inflamate si imi deformase buza. Acolo mi sa spus ca este stafilococie-exema supra infectata. ( Sa dat cu presupusul). Am folosit cefort + Elocom pana ce au trecut in proximativ ( 2 saptamani ). Am crezut ca totul sa terminat dar dupa o saptamana aproximativ au aparut iar mult mai agresiv ( buza umflata, puruenta, dureri) Am fost la Clinica si am facut bacteriologie. acolo am primit diagnosticul absent.
Am decis sa caut cel mai 'bun' dermatolog din Brasov. Acolo mi sa spus ca e o agnee si ca totul va trece cu Doxiciclina si o solutie preparata de catre farmacist asemanator cu Eryfluid. Azi ma aflu in fata calculatorului cu Fata foarte iritata, cosuri nu mai sunt, dar portiune rosie foarte uscata si dureroasa la miscarea fetei. Multumesc pentru timpul acordat si va rog spuneti-mi daca puteti sa-mi recomandati ceva pentru aceasta iritatie.
1 comentarii
0
10-03-2016, ora 21:25
venera francisc
Nu este medic/terapeut
venera francisc
Ai folosit elocom care contine cortizon, s ar putea sa ai o dependenta de cortizon. Eu am folosit Nidoflor si contine tot cortizon si sunt in aceasi situatie. Mergi la dr
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •