fata umflata, dupa ce am facut 3 infiltratii cu diprophos, am luat 2 flamexin si 2 midocalm

21-03-2011
ana-maria Z
Nu este medic/terapeut
ana-maria Z
buna ziua
dupa ce am facut 3 infiltratii cu diprophos si am luat 2 pastile flamexin si 2 midocalm am observat ca mi s-a cam umflat fata.aveti idee de la ce?ca m-am cam ingrijorat.
multumesc
6 comentarii
0
21-03-2011, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sunt complicatiile inerente tratamentului cortizonic mentionat.
Ar fi bine sa nu mai efectuati tratament cortizonic fara o indicatie extrem de clara, care sa puna in balanta toate efectele secundare (dintre care o infima parte ati mentionat deja).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-03-2011, ora 17:05
ana-maria Z
Nu este medic/terapeut
ana-maria Z
Buna ziua
multumesc pt raspuns si as vrea sa va mai intreb ceva
oare ma voi desumfla?sau trebuie sa iau un tratament?dvs ce-mi recomandati?
o seara buna
0
23-03-2011, ora 21:37
ana-maria Z
Nu este medic/terapeut
ana-maria Z
credeti k ar trebui sa merg la un endocrinolog pt analize?
0
23-03-2011, ora 23:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Evident ca trebuie sa stopati definitiv orice tratament cortizonic (de tip Diprophos), care determina efectele secundare binecunoscute, cele enuntate de D-voastra.
Consultati un endocrinolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-05-2013, ora 10:33
ioanal
Nu este medic/terapeut
ioanal
Buna ziua,

Am 23 de ani si pana in prezent nu am fost alergica la nimic, dar de 2 saptamani mi-a aparut niste bubite mici pe dosul palmei care ma mancau si ieri dimineata m-am trezit cu fata umflata, in special in zona nasului urmand zona de sub ochi. Am fost la urgente si mi-a facut o injectie (nu tin minte denumirea) si mi-a dat sa iar prednison si borenar. Fata nu mi s-a desumflat, ce ar trebui sa fac? Este normal sau sa urmez niste analize?
0
14-05-2013, ora 18:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa opriti imediat tratamentul cortizonic (prednison), dearece are efecte secundare dramatice daca nu este prescris cu maxima rigurozitate.
Sfatul meu este sa apelati, asa cum este logic si firesc, la un alergolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce tip de ten ai și cum îl îngrijești?
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.