De vreo 2-3 luni am o umflatura la obrazul stang

06-11-2011
Razvan93
Nu este medic/terapeut
Razvan93
Buna seara,

Ma numesc Razvan si am 18 ani.De vreo 2-3 luni am o umflatura la obrazul stang...acum 2-3 luni am avut o gripa foarte urata...cu dureri mari in gat. Aceasta umflatura mi-a aparut dupa 2 saptamani de la disparitia gripei.
Am zis ca poate fi un ganglion...dar...nici acuma nu mi-a trecut.
Am luat Nurofen 2 zile..tot degeaba...umflatura a ramas.

Ce ma sfatuiti?
6 comentarii
0
06-11-2011, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci un consult la stomatolog si unul la ORL
0
07-11-2011, ora 09:10
Razvan93
Nu este medic/terapeut
Razvan93
Am fost la ORL...si m-a trimis sa-mi fac un exudat faringian si mi-a iesit pozitiv...nu am nimic.umflatura nu doare foarte tare...si nu fac febra..
0
07-11-2011, ora 18:54
Mihai Valentin
Nu este medic/terapeut
Mihai Valentin
Buna seara.
Ma numesc Mihai si sunt din Targoviste.Acum 4 zile mi s-a umflat foarte tare partea dreapta a maxilarului putin spre sinusul drept.La prima vedere am crezut ca este un absces dentar la o masea care am plombat-o vara aceasta.Am facut o vizita la stomatolog care m-a consultat facand o mica incizie in plomba dar nu a iesit infectia.Mi-a fost prescris tratament antibiotic si antiinflamator.Maseaua si gingia in cauza nu ma doare si nici una pe partea aceea.Umflatura s-a diminuat considerabil dupa 3 zile de antibiotic dar a ramas o portiune mica umflata si tare care nu doare aproape deloc in zona sinusului maxilar drept.Infectia purulenta inca nu a curs si ma tem sa nu fac ceva complicatii.Urmeaza saptamana aceasta sa-mi fie scoasa maseaua in cauza.Nu fac febra si, ca si in cazul de mai sus am avut o gripa care a durat destul de mult.Ce ar trebui sa fac mai departe?
0
07-11-2011, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o radiografie SAF. sa se vada daca este si sinuzita sau numia infectie dentara
0
07-12-2011, ora 06:30
Razvan93
Nu este medic/terapeut
Razvan93
Am fost la ORL mi-a dat un tratament..ganglionu a dat putin inapoi, dar cand va da inapoi de tot?.
0
30-12-2011, ora 13:03
Razvan93
Nu este medic/terapeut
Razvan93
ganglionul inflamat nu a dat de tot inapoi...azi este o luna de cand am terminat tratamentu si nu a dat de tot inapoi...ma masez in fiecare zi cu crema de Tataneasa si Arnica.credeti ca este un remediu?...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hormonii feminini ar putea proteja femeile de efectele gripei
  • Siguranța medicamentelor pentru gripă în sarcină
  • Eficiența vaccinului antigripal poate fi dată de gene
  • Bebelușii cu un frate sau o soră mai mare au un risc crescut de gripă
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Gripa ar putea afecta sănătatea creierului
  •