Am incercat tot in materie de cosuri, ce fac acum?

17-02-2009
Poka
Nu este medic/terapeut
Poka
dupa cum am scris in titlu, am incercat Zinerit [ la recomandarea medicului de familie], am incercat Clerasil...cam toata gama, am incercat si Retin-A, si tot nu am scapat de cosuri.sau nu mi-am ameliorat fata, chiar nu stiu ce sa mai fac, tin sa precizez ca am mai mereu cosuri, dar sunt si perioade cand mai dispar din ele, nu am acnee, am tenul gras, excess de seebum, urmele care au ramas de la cosurile mai vechi am cum sa scap de ele? Sau macar cum sa scap de cosuri...

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.
13 comentarii
0
17-02-2009, ora 22:37
Poka
Nu este medic/terapeut
Poka
am 19 ani, fac sport, mananc sanatos [ in caz ca sunt necesare datele astea]
0
17-02-2009, ora 23:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Poate ca un tratament homeopatic ar merita incercat, in cazul dv.
0
17-02-2009, ora 23:53
Poka
Nu este medic/terapeut
Poka
tratamentul homeopatic pt vindecare, dar pentru cosurile pe care le am deja si care tot apar? si totusi "poate" e un termen ce nu ofera siguranta raspunsului.multumesc oricum Dnl doctor Mihnea
0
18-02-2009, ora 05:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
"Mancatul sanatos" poate fi una din cauzele mentinerii tenului gras si a aparitiei cosurilor.Tenul gras e intretinut de farfuria plina.Incearca sa schimbi ceva in alimentatie, incearca sa consumi mai multe fructe si legume, nu manca dupa anumite ore, ia-ti abonament la o sala daca ai probleme si cu greutatea, incearca si remedii naturiste, caci de multe ori sunt mai eficace decat medicamentele si vorbeste si cu o cosmeticiana.In mod sigur iti va da multe sfaturi utile.Numai bine!
0
18-02-2009, ora 09:02
Poka
Nu este medic/terapeut
Poka
Casa drhouse am zis clar ca mananc sanatos, am o alimentatie diversificata si completa, fructele si legumele sunt la ordinea zilei, la sala ma duc de 2 ani de 3, 4 ori pe saptamana, am un corp armonios, si la o cosmeticiana ma gandesc ca daca apelez o sa-mi recomande zeci de sedinte cu diverse masti, ca sa mai scoata si ea un ban...
0
18-02-2009, ora 10:53
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
poka :))

incearca si un cosmetician.. dar masti naturale.. gen argila.. castraveti

eu am 18 ani.. si n'amprobleme cu tenul.. n'am cosuri si nici nu am avut.. pt tenul tau gras incearac si lotiuni pe baza de alcool pentru curatare.. de 2 ori pe zi..s i o spuma de curatare a tenului.. sau te poti spala pe fata cu gel de ras sau spuma :)


pentru un ten sanatos trebuie sa te chinui putin cu el.. incearca curatarea in 4 pasi :1. te speli cu spuma pentru fata 2. folosesti un demacheant (chiar daca nu te machezi ) si 3. dai cu un buretel de demacheat si cu lotiune pe baza de alcool si 4 hidratezi cu o crema potrivita pentru tenul tau :)

toate le gasesti in farmacie sau la orice firma/ centru de produse cosmetice
0
21-02-2009, ora 16:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poka, din ce localitate esti ?
0
22-02-2009, ora 13:08
Poka
Nu este medic/terapeut
Poka
Sunt din Bucuresti, cartierul Drumul Taberei.
0
22-02-2009, ora 15:05
davidov
Nu este medic/terapeut
davidov
Lotiunile alcoolice ingrasa tenul.Medicul dermatolog te poate ajuta.Ai incercat retete magistrale preparate in farmacie?
0
22-02-2009, ora 15:23
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
lotiunile cu alcool n'au cum sa ingrase tenul..alcoolul este un degresant bun pentru piele./ intreaba un dermatolog si un cosmetician.. si o sa vezi ce recomanda pentru un astfel de ten..

pentru ten gras se folosesc lotiuni cu alcool iar pentru ten uscat lotiuni hidratante si mai bogate in grasimi pentru a da elasticitate si fermitate tenului si pentru a impiedica uscarea si craparea lui :)

si va rog daca nu stiti despre ce este vorba nu mai induceti omul in eroare..


Respect, Raluca Stefan.
0
24-02-2009, ora 18:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poka, mergi la Clinica Dermatologica Colentina si caut-o pe doamna dr. Olsavszky Rozalia.
0
27-08-2010, ora 11:38
ankkkaa
Nu este medic/terapeut
ankkkaa
Am un stil de viata sanatos, fac sport, nu beau cola, cafea, nu mananc dulciuri si am cosuri cum scap de ele va rog ajutati-ma.
0
27-08-2010, ora 15:03
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ai iluzia ca traiesti sanatos, iar doctorii nu au nici un interes sa te vada vindecat. Dar sa-ti bage pe gat diverse medicamente este principalul lor obiectiv, ei traiesc pe baza ignorantei prostimii.

uite pe topicul asta, primul mesaj scris de mine,

http://forum.romedic.ro/prod/poliartrita_?_046435.html

iar pe asta, singurul si ultimul (pana acum)

http://forum.romedic.ro/prod/BOLI_DE_PIELE_02466.html

Mai baga si un ochi in profilul meu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Ce tip de ten ai și cum îl îngrijești?
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  •