Fibrom la 27 ani | Forumul Medical ROmedic

Fibrom la 27 ani

12-01-2012
a.mihaela
Nu este medic/terapeut
a.mihaela
Buna! Am 27 de ani si in urma mai multor analize am descoperit ca am tiroidita cronica autoimuna, insuficienta luteala si fibrom uterin de 4/5 cm. Urmez tratament cu duphaston. Ginecologul mi-a recomandat operatie. Imi este foarte frica deoarece nu am copii si imi doresc tare mult. Exista posibilitate sa tin sarcina cu fibrom si tiroidita? Ce parere aveti de embolizare? Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi! Va multumesc!
3 comentarii
0
16-09-2013, ora 12:38
adinaj88
Nu este medic/terapeut
adinaj88
Embolizarea este o metoda minim invaziva de tratament a fibromului uterin. Spitalizarea este de numai 24 de ore, iar recuperarea mai rapida decat in cazul operatiei. Cel mai bine ar fi sa scapi de fibrom si apoi sa te gandesti la o sarcina, deoarece fibromul creste in cele 9 luni destul de mult. Dupa embolizare faci 2-3 ecografii, la 1, 3, 6 luni, si dupa cea de 6 luni, daca totul este ok, poti sa ramai insarcinata fara griji. Cel mai bun doctor din tara este Rares Nechifor, cel care a adus la noi embolizarea. Il gasesti la Bucuresti, in cadrul Ponderas (fosta Delta Hospital).

Mult succes si sanatate!
0
10-11-2017, ora 16:02
Diana Iliescu
Nu este medic/terapeut
Diana Iliescu
Buna, Mihaela! Eu te sfatuiesc ca mai inainte sa tratezi fibromul, iar mai apoi sa te gandesti la sarcina. Pentru fibrom poti face o laparoscopie. -------*

(*modificat de admin)
0
17-10-2019, ora 18:17
Sil13
Nu este medic/terapeut
Sil13
Tot mai multe femei tinere cu fibrom... of
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.