fibrom uterin | Forumul Medical ROmedic

fibrom uterin

15-01-2012
linzy
Nu este medic/terapeut
linzy
buna.am 41 ani si la ecograf am aflat ca am un fibrom uterin de 30/38/35mm.nu am nici un fel de simptom in afara de dureri menstruale care le am de la 11 ani.ce pot face?la tiroida :LTS-un nodul hipoecogen bine delimitat bogat vascularizat de 9/12, 5/12mm; LTD-un nodul hipoecogen relativ bine delimitat slab vascularizat de 6mm.ce sa fac?vreun tratament ceva?multumesc!
5 comentarii
0
15-01-2012, ora 15:45
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Nu trebuie sa il faci nimic. Odata cu intrarea la menopauza majoritatea fibroamelor involueaza. Daca apar probleme (sangerari, dureri pelvine de cauza necunoscuta ) mergi din nou la control,
0
15-01-2012, ora 17:36
linzy
Nu este medic/terapeut
linzy
multumesc de raspuns.dar la tiroida ce sa fac?
0
15-01-2012, ora 20:36
bibi69
Nu este medic/terapeut
bibi69
De ceva timp ma confrunt cu cele mai stranii simtome din viata mea, ameteli, amorteli de degete maini, amortala in jurul gurii, batai de inima...iar ceea ce ma ingrij. cel mai tare este o presiune in partea dreapta la baza gatului, ceea ce imi da o stare tare ciudata si multa insomnie. Am fost la diversi medici insa nimeni nu intelege ce se intampla(am 42 ani). La inima nu-mi functioneaza prea bine o valva dar mai multe amanunte nu am putut afla de la medic, oare si gatul sa fie tot de acolo??? Daca poate cinev sa-mi dea un sfat le multumesc.
0
17-01-2012, ora 11:58
bibi69
Nu este medic/terapeut
bibi69
De ceva timp ma confrunt cu cele mai stranii simtome din viata mea, ameteli, amorteli de degete maini, amortala in jurul gurii, batai de inima...iar ceea ce ma ingrij. cel mai tare este o presiune in partea dreapta la baza gatului, ceea ce imi da o stare tare ciudata si multa insomnie. Am fost la diversi medici insa nimeni nu intelege ce se intampla(am 42 ani). La inima nu-mi functioneaza prea bine o valva dar mai multe amanunte nu am putut afla de la medic, oare si gatul sa fie tot de acolo??? Daca poate cinev sa-mi dea un sfat le multumesc.
0
04-03-2012, ora 15:49
MARIANA STEFAN
Nu este medic/terapeut
MARIANA STEFAN
buna ziua...bibi69...un control la spondiloza ai facut?..posibil sa fie si aceea.sau sa fie si un atac de panica...si mie mi se intampla frecvent aceleasi simpome ca ale tale...dar eu sufat de atacuri de panica..si am probleme si cu spondiloza..si de aceea aceste stari! Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •