Fibrom uterin si sarcina - riscuri | Forumul Medical ROmedic

Fibrom uterin si sarcina - riscuri

29-08-2018
aiona05
Nu este medic/terapeut
aiona05
Am 24 de ani si in 2017 in urma unei ecografii transvaginale mi-a fost descoperit un nodul fibromatos subseros localizat fundic lateral stanga de dimensiuni aprox 2, 45cm/1.92 cm.

Luna aceasta am efectuat o noua ecografie, si se pare ca fibromul a crescut doar foarte putin, 2-3 mm. Ginecologul mi-a spus ca este pozitionat aproape de trompa uterina si ar putea creea dificultati in eventualitatea unei sarcini. Mi-a recomandat sa incerc sa raman insarcinata si daca in 6 luni nu reusesc, va trebui sa il opereze laparoscopic, dupa care trebuie sa astept 1 an jumatate pana sa pot face un copil.

Intrebarea mea este: In cazul in care raman insarcinata (cu ajutorul celeilalte trompe uterine), ce complicatii pot aparea in sarcina si care sunt riscurile unei sarcini cu fibrom? In special in momentul nasterii, ce complicatii pot aparea si cat de grave?

Multumesc
2 comentarii
0
12-09-2018, ora 22:48
hipolita
Nu este medic/terapeut
hipolita
Buna!

Din 2016 am fost diagnosticata cu Polifibromatoza uterina, :(( iar astazi am fost la medic pentru ecografie si rezultatul a fost:
- ovarul drept cu 8 foliculi, cel mai mare de 7mm,
- ovarul stang cu 7 foliculi, cel mai mare de 6.6mm,
Miometrul cu mai multi noduli hipoecogeni :
- unul subseros anterior de 72/89mm,
- alti trei subserosi posteriori de 44/33 mm.
Mi se recomanda operatia clasica, nu stiu ce sa fac deoarece sunt disperata!!! Mentionez ca am 31 de ani si nu am copii, nu stiu daca exista tratamente naturiste sau altceva incat sa nu ajung la operatie! :((

Multumesc si sanatate multa tuturor!
0
09-08-2022, ora 01:14
Simona97
Nu este medic/terapeut
Simona97
Bună. Am fost și eu diagnozticată cu uter fibromatos la 24 de ani. M-am simțit extrem de singură în această problemă. Am creat un grup pe Facebook special pentru femei tinere cu această problemă unde să ne ajutăm împreună. Am remarcat că sunt extrem de puține informații despre această afecțiune chiar dacă e extrem de comună.

Cred că ar fi un mare ajutor pentru alte tinere care primesc această veste să citească despre alte povești. Grupul este privat și ascuns. Vă invit să adunăm împreună experiențe care să ne dea speranță și informații utile.
Atașez aici link-ul spre grup! Ne auzim acolo!
------------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •