Fibrom uterin subseros | Forumul Medical ROmedic

Fibrom uterin subseros

29-05-2014
Camelia29
Nu este medic/terapeut
Camelia29
acum 2 ani am descoperit ca am un fibrom uterin subeseros situat pe peretele exterior din spatele uterului. Nu am alte simptome in afara de o menstruatie mai abundenta si urinari mai frecvente. La ultimul control medical s-a observat ca fibromul a crescut fiind, ca dimensiuni, mai mic cu 1 cm decat uterul. Imi doream ca in maxim 2 ani sa am un copil si am intrebat daca se poate sa duc o sarcina la termen in aceste conditii si mi s-a spus ca mai intai ar trebui sa ma operez si sa scap de fibrom. Mi s-a explicat ca o evolutia copilului ar putea fi afectata pt ca fibromul va creste odata cu sarcina si in cazul nasterii ar fi complicatii datorita cantitatii mari de sange care ar impiedica procedurile medicale sa se desfasoare in conditii optime. Care este parerea d-voastra? si de asemenea, daca ce mi s-a spus este adevarat (ca trebuie neaparat operat fibromul) exista solutii alternative operatiei clasice (miectomie din cate am inteles)?
2 comentarii
0
02-06-2014, ora 09:25
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Fibromul trebuie scos inainte de a ramane insarcinata. Poate fi scos prin metoda laparoscopic daca este subseros. Miomectomia de asemenea este tot o interventie chirurgicala.

O zi placuta!
0
10-06-2014, ora 02:09
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Camelia29,

Un fibrom subseros rareori influenteaza sarcina. Ai cumva dimensiunile exacte si pozitia relativa in raport cu cervixul? Nu as sari direct cu operatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •