fibron uterin | Forumul Medical ROmedic

fibron uterin

08-12-2008
noamicu
Nu este medic/terapeut
noamicu
buna, ma numesc cristina, iar de cateva luni am aflat ceea ce inseamna fibron uterin. Aici unde ma aflu se numeste, myoma, am mers la ce-i mai buni medici dar singura posibilitate este operatia, ceea ce inseamna nesansa unui copil iar la 30 de ani imi doresc nespus copii, ca orice femeie. va rog ajutati-ma, dati-mi un sfat, orice, daa e nevoie ma pot intoarce in tara. Va multumesc
4 comentarii
1
09-12-2008, ora 16:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce dimensiuni are fibromul? Din pacate fibromul uterin are un singur nas ; cutitul.La femeile tinere insa se practica un tratament chirurgical conservator in sensul ca, in cadrul interventiei se face tot posibilul pentru ca functia de reproducere sa fie conservata, practicandu-se doar o extirpare a nodulilor fibromatosi prin enucleere, fara a fi taiat uterul, dandui-se sansa ca ulterior sa poata purta o sarcina.Eu nu vreau sa-ti dau sperante desarte, dar iti sugerez sa lasi medicii de acolo de unde esti si sa vii intr-o vacanta acasa, ocazie cu care du-te la o clinica de ginecologie direct in Bucuresti sau inalt oras mare, la seful clinicii si stai de vorba cu el.Plateste-ti asigurarea medicala, interneaza-te si vezi ce se poate face aici.Numai bine!
0
18-12-2008, ora 15:39
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna Cristina.Nu stiu daca ti-ai rezolvat problemadar eu daca nu te superi o sa-ti dau un sfat;trebuie sa-ti gasesti un medic bun si cu care sa poti comunica pentru ca eu ti-o spun ca eu am patit-o.Am avut un fibrom mai mare si alti mai mici.Cand am fost la dl dr la cabinet particular mi-a spus dupa consult, eco si analize, teste, lame si ce mai aveam eu ca merge ma opereaza si imi salveaza uterul si anexele ca este ok.
am plecat bucuroasa cu biletul de internare in mana si cu convingerea ca am intalnit cel mai de treaba dr.
m-a operat si mi-a scos tot la 39 de ani si nu mi-a spus nimic am aflat intamplator ptr ca s-a scapat infirmiera cand am inceput sa ma vait de transpiratii si calduri ea mi-a spus calma ;sunt bufeurile draga !
Cand a venit dr-ul si l-am prins singur l-am intrebat de ce mi-a facut histerectomie totala si de ce nu mi-a spus ;iar el culmea zice;DRAGA MEA mi-ai dat bani pentru o totala si oricum nu mai boci ca eu nu aveam sa stau sa tai si sa cos 2-3 ore, si asa ai 1 copil ce-ti mai trebuie.Mentionez ca eu la spital am intrebat alte paciente care spuneau ca sunt op de fibrom cam cat i-a dat lui dl dr si atat i-am dat si eu dar nu le-am intrebat ce le-a scos credeam ca toate operatiile de fibrom sunt la fel.Eu acum ma simt bine si cunosc persoane care s-au op la 28-29 ani de fibrom si au facut copil.Sunt op [pe care le cunosc eu]tot de acelasi dr ca si mine-deci cand se vrea se poate.MULTA BAFTA !MARIANA
0
22-10-2009, ora 12:40
florinel
Nu este medic/terapeut
florinel
Buna ziua. Mama mea are un fibron uterin de 11 cm si ultima soltie data de doctori este operatia. Ea a ajuns la menopauza si a auzit de la cineva ca odata cu menopauza fibronul incepe sa dispara. Este adevarat sau numai zvonuri?
0
10-05-2010, ora 21:03
lumyy86@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
lumyy86@yahoo.com
buna ziua mama mea a fost depistata cu fibron uterin de 9 cm dar mai grav este ca are si diabet si rana nu se vindeca asa repede vreau sa stiu cat de grav este ?va multumesc din suflet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •