ficatul bolnav operat

12-01-2014
frunzaemanuela91@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
frunzaemanuela91@yahoo.com
am avut un accident in strainatate unde m a lovit un scuter

fiind deja bolnava cu un microb de hepetita c
dupa o zi am vomitat melena negru si am dat afara si pe cealalta parte
a doua oara dupa vre o 10 min am vomitat si bucati de ficat si am cazut jos a fost chemata salvarea si m au luat la un spital unde mi sau facut toate analizele dupa care transferata la un spit de ficat acolo am fost operata doctorii spuneau ca mi a reusit op dar nu ma mai trezeam din anestezie 3 sapt am fost in coma in fine m am trezit dupa acea coma si usor mi am revenit doctorul mi a spus ca nu mai am nici un microb dar nu mi garanteaza decat 80 %ca nu voi mai avea probleme in martie 2014 fac un an de la accident si de cateva zile am dureri de piept pofte ameteli urinez mai des decat de obicei ciclul nu mi a mai venit din februarie 21 as vrea sa styu daca este posibil sa am vre o sarcina la anii astia
sau sa am alte probleme eu ma simt din ce in ce mai bn dupa operatie ceeace nu credeam
4 comentarii
0
12-01-2014, ora 16:04
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Aţi uitat să ne spuneţi vârsta. Şi vă rugăm să ne daţi mai multe date despre diagnostic, ce scrie pe scrisoarea medicală sau pe biletul de externare. Fără aceste date nu putem aborda discutii pe probleme de ginecologie. Şi aşa... despre ficat ne lăsaţi să înţelegem că aţi avut o ruptură şi o intervenţie chirurgicală. Cert este că nu puteaţi vomita bucăti de ficat. Este posibil să fi fots doar cheaguri de sânge. Cert este că vă revin funcţiile hepatice. Vă rog să descrieţi mai bine localizarea durerilor. "În piept" nu este suficient. Sub coaste stânga-dreapta în zona de mijloc, în capul pieptului, etc. Apoi aţi făcut şi histerectomie? Adică vi s-au scos componente ale aparatului genital - uter, ovare, trompe?... Fierea o mai aveţi? Cu cât răspunsurile sunt mai exacte cu atât indicatiile vor fi mai eficiente. Vă aşteptăm.
0
12-01-2014, ora 17:06
frunzaemanuela91@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
frunzaemanuela91@yahoo.com
problema este ca mi s a furat geanta cu toate actele iesirii din spital dar i s a, spus sotului meu ca m au curatat unde a fost ruptura si mi s a pus o proteza de metal care mi tine o valva.sau nu stiu cum i se spune de la ficat sa nu se infunde sau gatuie ma scuza ti ca nu stiu sa explic medical dar sunt bine am 45 aproape 46 de ani in febr implinesc si nu am facut nici o alta operatie pe uter sau in alta parte dar nu mi vine ciclul din martie de cand m am operat nu ma doare pieptul ci sanii simt ca mi se intaresc, cateodata ca si cum as avea lapte matern dar nu tot timpul si cam de 3 sapt cand mi e frig ma doare burta jos si am parca dureri intrerupte ca la nastere si am o scurgere cateodata alb usor galbui in data care trebuia sa mi vina menstruatia iar ultima data am avut o un roz deschis vreo 3 zile exact cand trebuia sa mi vina ciclul nu mi s a spus nimic despre fiere iar operatia o am la gat pe vena principala in dreapta exact pe unde inainte mi s a facut si o endoscopie la ficat sa vada daca proteza este bn
mi s a spus ca sunt foarte bine si ma externeaza
0
12-01-2014, ora 19:24
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Prin noile date pe care le aduceţi, înţeleg că intervenţia a fost pe vena Portă. Deasemenea înteleg că nu aveţi dureri în piept -care în concept general înseamnă dureri de inimă. La dumneavoastră nu se pune problema aceasta. Durerile nu sunt provocate nici de afecţiuni biliare. Aveţi însă un major dezechilibru hormonal creat de lipsa menstruaţiilor care pot provoca afectiuni ale aparatului genital şi la sâni. Defapt aţi remarcat deja că aveţi dureri la sâni. Aveţi neapărat nevoie de un consult ginecologic. Dacă sunteţi internată solicitaţi la "vizita" de dimineaţă explicaţii despre lipsa ciclului şi cereţi examenul de specialitate. Aveţi nevoie să ştiţi măcar care este cauza durerilor de la nivelul sânilor. Dereglările hormonale pot fi uşor combătute, precum şi o mare parte din afecţiunile sânilor.
0
13-01-2014, ora 06:51
frunzaemanuela91@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
frunzaemanuela91@yahoo.com
va multumesc pentru sfat am sa tin cont de el si va voi tine la curent cu respect emanuela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de broccoli ar putea proteja ficatul de cancer
  • Tinerii cu afecțiuni hepatice prezintă un risc mai ridicat de depresie și anxietate
  • CDC dezvăluie principalele 5 cauze de deces
  • Mergi cu taxiul? Află de ce galben e mai sigur.
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Transplantul de organe afectate de boală - un succes
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  •