Fiere durere mare

23-10-2021
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
Buna ziua, am 30 ani, nu sunt obeza, sunt mai stresata, nu dorm in ultinele nopti din cauza trezirilor dese ale copilului.
Copilul mi a fost bolnav, am fost stresata nervoasa, agitata.
Problema este ca de la 12 ani am probleme cu fierea, atunci am avut o criza urata, durere in partea dreapta a abdomenului ma simteam blocata in toata partea dreapta a abdomenului.
Mama cunoscand simptomele.caci a fost operata de fiere, mi a spus ca e foerea de vina.
Trecand anii am avut 3 crize insemnand voma dupa 2 mese grase luate seara.

In urma cu 1 an, am avut ințepaturi puternice dar f scurte la fiere, de cateva ori pe zi..vreo 3..4luni. au trecut de la sine.
Odata am ridicat copilasul in brate si exact atunci m a ințepat la fiere, /ficat.. Astfel am zis ca e de la oboseala (nu dormeam nici atunci bine deloc deloc). Mi au trecut durerile..acum, duoa 1an apar iar.
Am inceput sa simt gust foarte amar in gura dupa ce am mancat seara pe la 7 vreo 200g branza de vaca dulce, probabil grasa... asa amaraciune nu mai simțisem de multi ani..poate niciodata. Apoi, in zilele urmatoare ma tot doare fierea, tare.
Dupa o ciocolatica mica de tot, de 20g, apoi dupa masa normala, as zice eu..normala dar invat acum ca aproape orice aliment contine grasimi.

Mentionez ca incerc sa tin regim de dinainte de a ma lua durerile de fiere, regim pt stomac, am redus mult si țigarile (, fumez 5 pe zi, reduse de la 10), sucuri nu..doar patiserie mai mananc, dulciuri din magazin le am redus mult dar mi-e foarte greu ss le scot de tot..mananc mult amidon, placinte, paine cu ceva.. nu pot fara acestea.. Nu mananc carne decat rar dar prod de panificagie, patiserie sunt baza la minr.
Sa fie acestea cauza durerilor de fiere, sau, pot acestea influenta durerea?
Grasimi nu mananc multe, as zice eu, doar daca dulciurile din magazin contin f multe grasimi;, mai mananc unt de 2 ori pe sspt, smantana rar, branza 100g pe sapt, mezeluri de 2 ori pe sapt. Grasime de porc foarte rar, prajeli de 2..3 ori pe sapt.. slanina niciodata.

Vreau sa va spun ca iau metoclopramid, jumate de pastila pe zi, spre seara, caci am reflux urat mai ales seara ( de multi ani..cred, in ultima saptamana mi s a si inflamat esofagul), ziua nu mai am reflux caci tin regim, dar seara, chiar daca nu mananc mult sau gras sau nociv, tor am reflux, si stand in picioare.
Sa fi influentat oare metoclopramidul fierea? cam cand am inceput sa l iau, m au luat s durerile de fiere.

Va rog frumos sa ma sfatuiti, pana merg sapt viitoare la ecografie abdominala, ce sa am oare?
fiere lenesa sau pietre? Sunt tare speriata de dureri, simt de parca imi strange cineva fierea in mana, si durerea merge spre partea de sus, sub omoplat. Dar nu vars, nu am greturi deloc.
Mentionez ca si mama si bunica (mama ei) au fost operate de fiere.

Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.