fisura anala sau altceva mai grav? help!

29-04-2012
ana t
Nu este medic/terapeut
ana t
buna, am 27 de ani iar problemele mele au aparut in octombrie 2011 cand am avut pt prima data pe scaun mucus cu firicele de sange proaspat in cantitate nu prea mare 1-2 stropi aprox.Am facut analizele la scaun si mi-a iesit examenul coprobacteriologic absent, Gregersen pozitiv cea ce am vazut si eu ca este sange, dar si ex.coproparazitologic cu chist de giardia.Medicul de familie mi-a dat atunci detralex zicand ca am hemoroizi si inca ceva pt paraziti (dar nu mai stiu exact ce 1 pastila la 2 saptamani, am luat in total 4 bucati)Mi-a trecut dar in februarie a inceput din nou aceste probleme+cateodata si ceva bolboroseli in intestine din nou medicul mi-a dat detralex pt hemoroizi zicand ca nu s-au vindecat dar si duspatalin zicand ca am colonul iritabil timp de o luna de zile si ducador pt paraziti zicand ca poate nu au disparut.Am luat tratamentul si nu s-a schimbat nimic.Nu aveam la fiecare scaun sange si mucus 2-3 zile eram bine si apoi din nou 1-2 nu eram bine.Dupa acest tratament am decis sa merg la spital unde am facut analizele la sange sa vad daca nu sunt anemica dar nu sunt si totul era bine la sange, am facut si ecografie abdominala unde totul mi-a spus ca-i in regula si am mai facut si rectosigmoidoscopie pana la 35de cm de orificiul anal si mi-a gasit o fisura anala, dar altceva nimiczicand ca pana acolo si mucoasa si totul era de aspect normal inafara de aceea fisura.Ca tratament mi s-a spus sa folosesc unguent PROCTOLOG de 3 ori pe zi.De 3 satamani folosec...dar nu vad rezultate foarte mari inca mai am sange si mucus. Vreau sa spun ca mucus nu am decat atunci cand am bolboroseli in intestine, dupa aceste bolboroseli apare si mucusul si atuci parca incepe din nou si sangele, atuci parca scaunul este mai exploziv cand am mucus si nu stiu e posibil oare sa se deschida din nou fisura sau nu stiu ca si acum cateva zile sunt ok apoi din nou nu mai sunt.Constipata nu sunt am in fiecare zi 1 scaun sau cateodata chiar 2 / zi.Eu stau foarte mult la munca jos pe scaun si nu stiu e posibil sa nu se vindece fisura asa repede. Va rog sa-mi dati un sfat ca daca nu trec pana peste 2-3 saptamani chiar nu stiu ce sa fac...multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: