flegma in git

06-04-2009
monasto
Nu este medic/terapeut
monasto
Aprox. acum un an si jumate a inceput sa-mi apara in git dupa inghitirea oricarei mincari, lichid de orice natura, apa, dulce, sarat etc.- o mica flegma deranjanta, care nu se dezlipea cu toate eforturile mele nici pentru a o inghiti nici pentru a o scuipa. Reuseam sa scap de ea dupa vreo zece minute.Acum timpul s-a prelungit la mai bine de o ora, timp in care am din nou necesitatea de a bea, de a minca si practic am acea flegma in git tot timpul. Mi se formeaza exact in git, unde e finalul limbii.Am reusit sa o elimin si pot spune ca nu are consistenta, e transparenta.Am facut un examen exudat faringian si nu mi-a iesit nimic. Tratamentul pe care mi l-a dat medicul este CIDINE-3/zi si NEXIUM MUPS (esomeprazol)2/zi. Urmez tratamentul de 2 sapt si nu am absolut nici o schimbare. Eforturile mele de a elimina flegma imi produc deja iritatii in git, tuse si stari de apasare in piept. Am un an si 3 luni de cind nu mai fumez, practic nu consum alcool, nu am dureri de stomac, nici acid, practic pot minca orice fara probleme.Am 1, 64 m inaltime si 65 kg. ( 48ani) imi controlez dieta si mesele mele contin tot ceea ce e necesar pentru sanatate.Analizele anuale pe care mi le fac pentru verificarea sanatatii mi-au iesit bine. Ma puteti ajuta cu un raspuns la toata istoria asta? Va multumesc.
3 comentarii
0
13-04-2009, ora 11:43
anca9pot
Nu este medic/terapeut
anca9pot
Tratamentul urmat a fost facut in urma unor explorari functionale sau doar in urma anlizelor de sange?!
Ati facut o radiografie cardiopulmonara, endoscopie digestiva superioara?
0
19-04-2009, ora 23:23
monasto
Nu este medic/terapeut
monasto
Buna ziua, nu mi s-au facut nici un fel de analize, mi s-a pus acest tratament urmare a unui consult al medicului de familie, am o programare acum ptr. o endoscopie, sincer mi-e frica sa mi-o fac.Nici nu stiu ce sa cred, acum am 30 zile de tratament si sunt exact la fel, repet, nu simt nici o anomalie la stomac, sau de natura digestiva, deranjul din git imi apare deasemenea de ex. daca stau intr-un mediu cu fum, sau cu orice miros tare, puternic. Va multumesc ptr. intentia de a ma ajuta
0
04-05-2009, ora 21:57
adela_simion
Nu este medic/terapeut
adela_simion
de ce sa=ti fie frica de endoscopie? saptamana viitoare o sa fac si eu, ptr ca am 5 zile de cand sunt diagnostigata cu astm, si nu sunt sigura ca-l am.succes si nu te speria. e doar o analiza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici